20141110-091426-cimg0460.jpg

Štěpánka Matějková

Na Naučmese od 10. 11. 2014.

Je tomu už něco málo přes tři roky, kdy jsem si řekla dost, sbalila psa a rok a půl starou dcerku, prodala byt u Prahy a koupila statek na Vysočině. Od té doby už nemám čas na teoretické kurzy o soběstačnosti, od té doby prostě makám:) 

Plním si svůj sen a pomalu buduju statek a s ním komunitu lidí, kteří nechtějí teoreticky řečnit, ale zkouší rádi věci v praxi. Založili jsme si neziskovku Statek u zvířátek, která má za cíl přiblížit zpátky lidem hospodářská zvířata a jejich život bez ideálů a v praxi. Není mým cílem vám v teple promítat obrázky zvířátek. Vyženu vás ven, budeme pracovat, možná "vraždit",  budeme špinavý, unavený..ale slibuju, ža na návštěvu u nás nezapomenete:)

Suchá fatka o mě:

Studovala jsem pedagogickou,  veterinární a zemědělskou školu. Zvířátka a děti mají hodně společného:)

Vedla jsem sociální projekty zejména zaměřené na lidi s mentálním postižením ( Dobroty s příběhem(Akce cilha), denní stacionář POHODA) a statky se zvířaty.

Pořádám tábory a akce pro děti i dospělé

Učím horsemanship(přirozenou komunikaci s koněm)

Mám za sebou spousty komunikačních, právních, psychologických a jiných kurzů a výcviků..

..ale největší školou jsou pro mě mé dvě dcerky a statek:)

Ráda bych se s vámi podělila o praktické zkušenosti, které se dají těžko předat přednáškou někde v Praze(Brně, Ostravě...) Přijměte pozvání k nám domů a prožijte s námi den u zvířat!

Potkáte u nás všechna hospodářská zvířata - 6 koní, 2 krávy, 5 prasat, 2 kozy, stádo ovcí, spoustu králíků, slepis, hus, krůt, psů a koček. Všechna zvířata jsou ochočená a vychovaná ke kontaktu s lidma/i těma malejma:) takže se jich nemusíte bát..máme 7 ha pozemků a žádný traktor.. můžeme vám ukázat jak kosit, zapřahat, plstit, píct chleba, dojit, dělat sýry, pěstovat zeleninu.. budem si u toho povídat jaké reakce lidí vás můžou potkat, kolik to všechno stojí a na jaká úskalí jsme narazili, jak se mají děti na statku a jak skloubit jejich výchovu se starostí o statek, co všechno mi odchod dal a vzal a třeba i o spoustě vtipných historek, sázce o účinkování ve Farmářovi a životě vůbec:)

Téma odchodu na venkov je dneska populární, bohužel dost lidí se vrací zpátky a nebo pendluje mezi městem a vesnicí...já nemám žádný počítačový projekt, který by mě živil a nejezdím do Prahy vydělávat. Snažím se zapojit do místní komunity, přinést sem nové podněty, vybudovat si své místo tady..můžu vám nabídnout autentický zážitek života na novodobé farmě bez ideálů. Po opakované návštěvě se třeba lépe rozhodnete, zda máte "koule" na to odejít:)

Těším se na viděnou!

Štěpánka

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.