Příručka lektora od teď už žádné tápání s přípravou kurzů

Video kurz: Jak připravit kurz na Naučmese 51 minut tipů pro všechny Naučmese lektory zdarma
 

1. Nejdřív je příprava, až potom šou

Příprava kurzu

Ikona - Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Na titulní stránce, v konkrétní kategorii i při filtrování podle města – všude je ilustrační obrázek nejvýraznějším prvkem a základním způsobem, jak zaujmout. Nepodceň jeho výběr! Pokud nemáš k dispozici vhodný obrázek, s hledáním i úpravami ti rádi pomůžeme. Šířka obrázku by měla být alespoň 700 pixelů.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Název kurzu

Pokud oči přitáhne obrázek, následuje obvykle přečtení názvu kurzu. Pozornost čtenáře lze ztratit velice lehce, správně zvolený název je tedy důležitým krokem k našemu společnému cíli – získání nového účastníka kurzu. Název by měl být dlouhý okolo 60 znaků: příliš krátký by nemusel být dostatečně popisný, příliš dlouhý by mohl nudit. Zkus být kreativní, nepiš suše, zaujmi!

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Krátký popis

Těchto 250 znaků si přečtou ti, které zaujal jak obrázek, tak název tvého kurzu a mají chuť se o něm dozvědět o fous více. Pokud krátký popis kurzu nevyplníš, bude automaticky vybráno prvních 250 znaků z dlouhého popisu. A to by byla škoda. Dlouhý popis má totiž kvůli svému rozsahu zcela jiný účel a výňatek z něj nebude v jednom odstavci motivovat k účasti tak, jak by to dokázal krátký popis.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Dlouhý popis

V dlouhém popisu se můžeš rozepsat. Jak člověka kurz obohatí? Jaký bude průběh? Jaké jsou tvé zkušenosti s danou tématikou? Pro koho je určen a proč by měl přijít? Co vzít s sebou a co je v ceně kurzu? Popřemýšlej, na co dalšího by se mohli lidé ptát a odpověz jim v textu. Buď konkrétní, buď svůj – díky stylu psaní můžeš dát najevo, jaký jsi, jestli si budeš s čtenářem rozumět. Text by měl postupně nabírat na intenzitě a po přečtení by měl člověk mít chuť kliknout na tlačítko „Přihlásit se“.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Cena

Několik kurzů na Naučmese.cz bylo zdarma, jiné stojí přes tři tisíce. Průměrná cena kurzu je nyní 850 Kč (pro 2-4 hodinové kurzy) a 1800 Kč pro celodenní kurzy. Určit vhodnou cenu není jednoduché. Promítnout by se do ní měl pronájem prostor, délka a náročnost kurzu, materiál, úroveň porozumění tématu.

Pavel Ovesný nejprve svůj kurz uspořádal zadarmo a při opakováních zdražil: i to je možnost. Cenu lze upravovat podle potřeby, snižovat při nezájmu, zvyšovat při velké spokojenosti.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Fotografie kurzu a video pozvánka

Obrázek prý vydá za tisíc slov, takže pokud máš zajímavé fotky, kterými bychom mohli detail kurzu vyšperkovat, nezapomeň je ve formuláři přidat! Může jich být pár anebo klidně dvacet, záleží na tobě. Fotografie detail kurzu oživí a zvýší věrohodnost.

Dlouhý popis může doplňovat (anebo částečně nahrazovat) i video pozvánka.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

I tvůj profil je důležitý!

Neboj se experimentovat, buď kreativní. Odstavec postačí, ale co kdyby ses rozepsal, pověděl lidem o sobě více? Povyprávěj jim o své cestě k tomu, co je chceš naučit. Určitě najdeš i pár fotek, které tvému profilu dodají šťávu. Inspiruj se třeba u Pavla Ovesného. Toto všechno zvýší šanci na přihlášení účastníka na kurz.

 

2. Kurz je připraven, co dál?

Před kurzem

Komunikace s účastníky

Dáme ti vědět, když někdo bude mít dotaz na kurz, přihlásí se na něj anebo zaplatí.

Po přihlášení je však hlavní komunikace s účastníky na tobě. Můžeš je třeba přivítat, krátce nastínit, co je čeká a jak se mohou na kurz připravit. Pěkně to dělá Tomáš Krejčiřík u svého fotokurzu.

Ikona - Ilustrační obrázek

Dobrý den,
jsem moc rád, že Vás zaujal můj kurz o fotografování, do kterého jste se přihlásil prostřednictvím portálu Naučmese.cz.

Jmenuji se Tomáš a budu Vaším průvodcem do světa fotografie, alespoň na plánované dvě hodiny :o) Aby pro Vás měl kurz co největší přínos, budu rád, když mi napíšete, co Vás do kurzu přivedlo - co Vás na fotografování zajímá, jakým tématům se věnujete, v čem se třeba chcete zdokonalit apod. - abych věděl, na co např. klást důraz. Kurz samotný má určitou osnovu, která byla naznačena v popisu kurzu, ale rád ho přizpůsobím potřebám jednotlivých účastníků.

Můžete mi i napsat, čím fotíte, abych měl představu o Vašich technických možnostech. Pokud by Vás ke kurzu napadaly i nějaké další dotazy, tak se na mě také neváhejte obrátit. Budu se těšit na Vaši odpověď a přeji Vám hezký den!

S pozdravem,
Tomáš Krejčiřík

 
 

3. A je to tady, jde se na kurz!

Na kurzu

Ikona - Ilustrační obrázek

Fotky a videa

Pokud ti to podmínky umožní, zkus na kurzu pořídit nějaký obrazový materiál a pošli nám ho. Bude se hodit k propagaci dalšího termínu tvého kurzu. Pěkným příkladem je video z kurzu Barefoot running.

Nálepky se jmény

Zkus sehnat arch klasických kancelářských nálepek a přinést jej na kurz. Účastníci si napíšou na kousek své jméno a přilepí na tričko. Věř, že kurz bude hned osobnější!

Tykání

Většina lektorů nabízí na svých kurzech účastníkům tykání – pokud ti to není proti srsti, udělej to prosím taky. Ukázalo se, že komunita okolo Naučmese.cz si na tykání rychle zvykla a pohodový a přátelský styl komunikace jim vyhovuje. Uvolní také atmosféru.

 

4. Kurz byl skvělý, co teď?

Po kurzu

Ikona - Ilustrační obrázek

Zpětná vazba

Po kurzu pošleme účastníkům formulář pro zpětnou vazbu. Pokud ho některý z nich vyplní, informujeme tě o znění a do pár dní se jejich komentář objeví na tvém profilu lektora a v detailu kurzu. Na základě toho můžeš upravit osnovu a koncept kurzu a vylepšit tak zážitek budoucích účastníků.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Vyúčtování

Po  kurzu je čas se finančně vyrovnat. Peníze nevyplácíme automaticky: lektoři je totiž často investují do účasti na jiných kurzech, proto nám prosím vždy dej vědět, že se chceš vyrovnat. Více o legislativních formách spolupráce a vyplácení peněz se dočteš na této stránce.

 
Ikona - Ilustrační obrázek

Nový termín kurzu

Pokud sis kurz užil z pohledu lektora, budeme šíleně rádi, pokud ho zopakuješ! Stačí, když nám napíšeš nový termín a případné změny v detailu kurzu.

 
 

Tak co, nakoplo tě to? napiš nám a tvůj kurz společně vyladíme

Chceš si příručku přečíst v klidu u kávy?

Tisková verze ke stažení PDF (280 kB)

Verze příručky 1.0
Vyrobeno s láskou k našim lektorům 10. 10. 2012
Jak příručka lektora vznikala?

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.