Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 10 spokojených účastníků.

Vlastní bydlení je pro většinu z nás jedním z životních milníků. Je to velká životní událost, která by pocitově měla být i radostná. Řada stavebníků však zcela přirozeně začne propadat panice již jen při této představě. Důvody jsou nasnadě: Je to obvykle největší investice v životě, je to závazek na dost dlouhou dobu a mělo by se nám to líbit. Přitom s novými stavebními technologiemi se doslova roztrhl pytel. Jak si potom má laik vybrat to správné řešení? Kolikrát to působí dojmem, že ani odborníci nestíhají držet krok s vývojem a platí téměř co odborník, to názor.

Kde ho postavíme? Jak ten dům má vypadat? Z čeho ho postavíme? Kolik to bude stát? Čím budeme topit? Jak budeme ohřívat teplou vodu? To jsou obvyklé otázky, které nás napadají. Naštěstí není situace tak dramatická, jak se na první pohled zdá.

Všechny tyto otázky si podrobně probereme v našem kurzu:

 1. Podíváme se na výběr vhodného pozemku,
 2. probereme vhodné tvary domů,
 3. podíváme se podrobně na druhy stavebních konstrukcí, oken a dveří,
 4. ukážeme si, jak je důležité větrání a výměna vzduchu,
 5. podrobně si projdeme jednotlivé druhy vytápění a přípravy teplé vody,
 6. vysvětlíme si rozdíly mezi zdroji a rozvody energie,
 7. vysvětlíme si co je to energonositel a jak je to s kritériem neobnovitelné energie,
 8. podíváme se, co umí regulace,
 9. vysvětlíme si principy nízkoenergetických, pasivních a nulových domů, rozdíly mezi nimi,
 10. probereme si i současnou legislativu, která se zabývá úsporným stavěním a jak je to s dotacemi typu NZÚ,
 11. nahlédneme do kuchyně stavebních firem a vysvělíme si základní principy ochrany spotřebitele,
 12. případně můžeme diskutovat všechno ostatní, co chcete vědět o výstavbě svého domu a bojíte se na to zeptat.

Jako architekti, projektanti, energetičtí specialisté, techničtí a stavební dozoři máme velmi rozsáhlý a detailní přehled o posledních trendech, možnostech trhu, legislativě i kvalitě firem.

Co s sebou? Papír, tužku, kvalitní espreso nebo čaj jsou v ceně. Inspirativní fotografie, umístění na mapě, případně skicy, nákresy či plány vašeho snu jsou vítány.

Materiály, které jsou zdarma k dispozici:

Individuální až 2h konzultace v rámci poradenského střediska EKIS MPO je kurz zdarma.

K dispozici jsou zdarma dvě publikace Je úsporný dům opravdu úsporný?[1] a Efektivní vytápění energeticky úsporných domů. [2], ktere se zabývají i ekonomickým hodnocením energeticky úsporné výstavby a vytápění. První porovnává různou kvalitu stavebních konstrukcí (od požadovaných hodnot přes doporučené až po pasivní) a srovnává i různé stavební systémy (dutinové cihelné bloky, pórobetonové tvárnice, vápenno-pískové cihly a dřevostavby). Druhá potom srovnává jednotlivé druhy vytápěcích systémů, rozvodů tepla a přípravy teplé vody.

Literatura:
[1] Beranovský, J., Pokorný, J. (2014) Je úsporný dům opravdu úsporný? Z čeho postavit úsporný dům. [online] EkoWATT z. s., Praha. ISBN: 978-80-87333-10-5. Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2014 – Program EFEKT. Dostupné z http://ekowatt.cz/cz/publikace/Je_usporny_dum_opravdu_usporny.

[2] Beranovský, J., Jindrák, M., Bejvlová, V. (2017) Efektivní vytápění energeticky úsporných domů. [online] EkoWATT z. s., Praha. ISBN: . Dílo bylo zpracováno za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2017 – Program EFEKT. Dostupné z http://ekowatt.cz/cz/publikace/

Doprovodné fotky

 • 20150206-120403-06-1.jpg
 • 20150206-120403-06 - Snímek 237.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.