Přednášení, čtení, interpretace textu aneb Proč si herci tak dobře pamatují množství textů

20131126-173750-oba.jpg

Luboš Pavel

Luboš Pavel: Vystudoval autorskou tvorbu a pedagogiku na DAMU, kde se naučil praktickým věcem důležitým pro komunikaci, rozvoj kreativity a tvořivý život. Velké Více o lektorovi »

58qordcvwt4-cteni.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 64 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Máte zajímavou přednášku, příspěvek, myšlenku na papíře a když text přečtete nahlas, je to nuda? Chcete si namluvit poutavý komentář k videu, nebo dokonce namluvit audioknihu? Potřebujete si dobře a rychle zapamatovat svoje napsané přednášky?

Herci dokáží nejen dobře deklamovat texty, ale musí si je umět i rychle a dobře zapamatovat. Dozvíte se, jak se na DAMU učí pracovat s textem a proč jsem si už v prvním ročníku pomyslel: Tak tohle by se mělo učit už na základní škole.

Čeho se kurz bude konkrétně týkat

Jak působivě přečíst text. Jak pracovat s představou. Co se učí herci jako základ svého projevu. Jaké je využití pro jakoukoliv prezentaci i tu, která je takzvaně z paměti. Dozvíte se něco o struktuře řeči a o lidském vnímání.


Když nechcete jen číst, ale vyprávět. Své poznámky na poradě můžete přečíst tak, aby jim lidé lépe porozuměli. Projev na konferenci tak, aby lidé zbystřili a aby je váš příspěvek opravdu zaujal. Pohádku dítěti tak, aby ho opravdu bavila. Co zdůraznit, kdy zpomalit, kde udělat pauzu. Jak pracovat s melodií a jak zapojit emoce do svého sdělení.


Způsob čtení textu, který vám chci předat, výrazně zvyšuje porozumění textu a jeho zapamatování. S humorem sobě vlastním vždy říkám: Díky této metodě jsem porozuměl i poezii. Zpětně vám uplatnění této metody zlepší i samotnou tvorbu vašeho textu, přednášky, povídky, nebo třeba závěrečné pracovní zprávy. Už budete vědět, co je navíc, kde něco chybí a jaká vyjádření jsou kostrbatá.


Cíl kurzu

Hlavním cílem kurzu je naučit účastníky nejen reprodukovat slova a věty (což se učí ve škole), ale zejména naučit se obsah sdělovat. Jde tedy o oživení napsaného (neživého) textu, převedení jeho obsahu do formy vyprávění. Neznamená to krásné přednášení, ale spíše pochopení napsaného, schopnost vytvoření si co nejlepší představy o napsaném a srozumitelné předání této představy posluchačům. A je úplně jedno, jestli budete číst svůj nebo cizí text. Přirozeně a bez námahy se vám zlepší dovednost správně artikulovat, intonovat, členit věty a dávat větný důraz na správném místě. Melodie vašeho hlasu bude přirozená a příjemná. Sama od sebe se k vašemu projevu přidá odpovídající gestikulace.

Kurz je také věnován vlastnímu psaní nebo úpravě textu, který se chystáme publikovat, prezentovat, nebo jiným způsobem „uvést ve známost“. Budeme si ověřovat srozumitelnost toho, co je napsáno.

Luboš Pavel vystudoval DAMU, jako lektor soft skills, zejména komunikačních a prezentačních dovedností, pracuje 12 let, učí na Karlově univerzitě budoucí žurnalisty. Dále pak namlouvá audiočasopisy a audioknihy, příležitostně hraje divadelní představení, píše knihy.

Doprovodné fotky

  • 8qqjc4zb81kkqor-beseda-plzen2.jpeg
  • 3oow4rboo8v-kurt-vonegut.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.