Kurz tvůrčího psaní s Johnem Steinbeckem /a Viktorem Špačkem/.

6864670-snimek-044-1.jpg

Viktor Špaček

Dobrý den! Jmenuji se Viktor Špaček, jsem prozaik, básník, výtvarník a recenzent, rozličné kurzy tvůrčího psaní provozuji /myslím, že s úspěchem/ už několik let. Kultura je pro můj život velmi důležitá; ne nezbytně, ale Více o lektorovi »

2969170-09.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Co se bude dít?

  1. Úvodní krátká přednáška. Paradigma literatury. Co je to literatura ze života a literatura cucaná z prstu. Co je hlava a pata textu a co literární guláš. Kdo je to čtenář. Kdo je to autor. Proč je autor vždy především čtenář a čtenář vždy tak trochu autor.
  2. Diskuse o postavách Steinbeckovy povídky. Je Mary Talbotová střelená roztomile nebo nesnesitelně? Jak si Tom Talbot mohl najít někoho takového? A jak si Mary Talbotová mohla najít někoho takového jako je Tom? A co na to kočka jménem Kitty Cassiniová?
  3. Přednáška o charakterizaci postav u spisovatelů a lektorů tvůrčího psaní Alexandry Berkové a Nigela Wattse. Jak na to šel John Steinbeck. Charakterizace postav v románu a v povídce.
  4. Krátká přestávka
  5. Diskuse o tématu povídky. Proč může být láska tak krásná a zároveň tak neromantická. Kdo je tu ten silný a kdo ten slabý. Proč Mary Talbotová nakonec vyhraje a proč by si to nikdy nepřiznala.
  6. Přednáška: "Oko kamery" v popisu Johna Steinbecka. Jak tento autor pojímá své dialogy. Rozbor kompozice. Čím je text jasný a čím tajemný. Jak napsat povídku nevelkou rozměrem a velikou obsahem.
  7. Krátké praktické cvičení.
  8. Shrnutí 

Jak to bude probíhat?

Účastníci kurzu dostanou před lekcí mailem povídku, kterou si za domácí úkol přečtou. Kurz potom probíhá jako kolektivní brainstorming, prokládáný přednáškami lektora. 

Co si z večera odnesete?

Intenzivní vhled do hlavy geniálního spisovatele. Praktický návod, jak za pomoci zcela jednoduchých prostředků napsat skvělou povídku. Seznam doporučené literatury, hodně dobré zábavy a cucavý bonbón dle vlastního výběru.

Co jsem zač?

Vystudoval jsem sochařství na VŠUP /ateliér Kurta Gebauera/, diplomoval jsem v roce 2004. V roce 2007 jsem publikoval sbírku básní Zmínky a případky v nakladatelství Literární salon, v roce 2010 sbírku básní Co drží Nizozemí v nakladatelství Fra. Jednotlivé básně mi vyšly ve francouzštině, angličtině a italštině, jsem zastoupený v italské antologii mladé české poezie Rapporti di errore (Mimesis 2010), v anglické antologii From a terrace in Prague (Litteraria Pragensia 2011) a také v antologiích Nejlepší české básně 2011, 2012, 2013 (Host). Roku 2015 mi vyšla sbírka povídek Něco cirkusového (Dybbuk) a sbírka básní Nejasný rozměr (Perplex). Jednotlivé povídky jsem uveřejnil v časopisech Host, Haluze, Pandora a Uni. Recenze na poezii a prózu píšu pro obtýdeník Tvar a literární server Literarni.cz

www.viktorspacek.cz

Doprovodné fotky

  • 4912050-images.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.