Kurz psaní povídek

20150224-115921-julie-novakova.jpg

Julie Nováková

Julie Nováková je úspěšná česká spisovatelka science fiction a detektivních románů a povídek. Dosud vydala sedm románů, jeden sborník a více než třicet povídek, Více o lektorovi »

2694640-pen-631321_1920.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Na kurzu se pomocí praktických příkladů a cvičení naučíte základy psaní povídek.

Proč navštívit kurz zaměřený speciálně na povídky?

Většina kurzů tvůrčího psaní se ve svých radách, doporučeních a cvičeních soustředí především na delší texty a nezabývá se specifiky kratšího rozsahu. V povídce běžně nemáte prostor na delší představení postavy, dlouhou expozici, komplikovanou zápletku s řadou zvratů či střídání mnoha různých příběhových linií.

Jak si tedy s krátkým rozsahem poradit?

Seznámíme se s postupy, které autorovi pomohou plasticky vykreslit postavu na malém prostoru, ukážeme si příklady zápletky kvalitních povídek a představíme si rozličné techniky, které autorovi umožní sdělit mnoho málem. Vyzkoušíme si je v několika krátkých cvičeních a nezapomeneme ani na protipříklady - v psaní existuje málo pravidel, která by se nedala velmi úspěšně porušit. Ale na to, aby jejich porušení vedlo ke kvalitnímu výsledku, je obvykle potřeba je předem dobře znát...

Pro koho je kurz určen a co si z něj odnesete?

Je vhodné, pokud jste už alespoň zkoušeli nějakou povídku napsat a uvažujete, jak se posunout dál či jak své dílo zlepšit. Kurz bude užitečný i pro úplné začátečníky, ale s trochou praxe vám dá ještě více. Nestanete se během pár hodin mistry v psaní povídek (pokud ano, nezapomeňte mi poděkovat na obálce své úspěšné povídkové sbírky!), ale získáte řadu užitečných praktických rad a postupů, které vám usnadní se jimi po nějaké době intenzivní práce stát.

Co si vzít s sebou?

Psací potřeby či notebook. V případě notebooku se vám bude hodit mít po ruce i blok, až si budeme črtat při konstrukci zápletky, ale není nezbytný.

Kdo je lektorka?

Julie Nováková publikovala přes třicet povídek v českém jazyce a více než deset cizojazyčně. Zabývá se především žánrem science fiction, představené příklady však budou pocházet z různých žánrů. Na Naučmese vede také kurz publikování v zahraničí.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.