Kompletní průvodce fotografováním a postprocesem

7j0bqegp3sqsdry-img-20191103-200136.jpg

Jaroslav Thraumb

Tělem člověk, duší fotograf. Před dvanácti lety jsem ve fotografii našel tu nejcitlivější a nejexplicitnější formu osobního vyjádření. Jsem zastáncem názoru, že fotografie není jen médium nebo umění, ale především Více o lektorovi »

7j0bqegp3sqsdry-img-20191103-200136.jpg

Jaroslav Thraumb

Tělem člověk, duší fotograf. Před dvanácti lety jsem ve fotografii našel tu nejcitlivější a nejexplicitnější formu osobního vyjádření. Jsem zastáncem názoru, že fotografie není jen médium nebo umění, ale především Více o lektorovi »

4wcz82ek9afqihx-img-0113-3h.jpg
bude upřesněno, Praha (mapa)

už jen 3 účastníci a kurz se uskuteční

Zbývá 5 míst

Nevyhovuje ti termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti vědět, jakmile lektor vypíše nový termín.

Stát se dobrým fotografem nelze naučit za jeden den. Ale lze poskytnout kompletního průvodce, který se může stát vaším odrazovým můstkem na cestě za lepšími fotkami, a především odrazovým můstkem na cestě za tím pochopit a ujasnit si, co od fotografie očekáváte a kým se chcete stát.

Je těžké shrnout tak komplikovaný a historicky pestrý obor, jako je fotografie. A stejně tak je těžké naučit někoho pracovat s programy, se kterými se mnozí učí dlouhé roky. Ale není těžké poskytnout začátečníkovi návod na to, jak začít, a naučit ho aspoň tak pokročilým znalostem a dovednostem, aby se na cestu fotografa mohl s dostatečnou sebedůvěrou vydat.

V tomto kurzu se naučíte: 

Co je vlastně fotografie a jak vzniká
Všechny důležité technické pojmy
Jak komponovat a ostřit
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými značkami
Jakou techniku mít a jak ji vybírat
Co je čas, clona a ISO, jak fungují a jaké jsou režimy fotografování
Správně volit mezi formáty RAW a JPG
Využívat hloubku ostrosti a bokeh
Základy nejčastějších fotografických oborů
Jak si vytvořit portfolio a kde ho propagovat
Základy autorského práva a morálního kodexu fotografa
Jak se vyvarovat nejčastějším chybám
Jak zdokonalit vlastní focení
Jak filtrovat a vybírat fotografie
Jak upravovat od expozice až po černobílou fotografii
Co jsou presetyLightroomu a jak fungují
Jak fotografie správně exportovat
Jak podniknout základní retuš
Jak jednoduše a rychle doostřovat
Co jsou to akce ve Photoshopu

Ale také mnoho dalšího. Vše důležité, co bude na kurzu řečeno, si také odnesete s sebou v přehledné příručce, kterou jsem připravil. To bude klíčovým výstupem celého kurzu, protože všechno, co si řekneme, si jen málokdo dokáže zapamatovat, a tak budete mít po ruce způsob, jak si to jednoduše a rychle připomenout.

Kurz bude veden v přátelském duchu. Všichni si automaticky tykáme, pokusím se zapamatovat si vaše jména (ač mi to často dělá problém :) a byl bych rád, kdybychom vytvořili takovou atmosféru, aby kurz nebyl veden mnou, ale zejména vámi. Na místě jsou jakékoliv související otázky, humor i uvolněná diskuze. Hlavní je, aby vás bavilo to, co děláte. To platí jak ve fotografii, tak i na kurzu.

Jak se připravit:

Určitě si s sebou vezměte váš fotoaparát. Do terénu nepůjdeme, na to nebude čas a k tomu připravuji samostatný kurz. My se zaměříme zejména na teorii (ale nebojte, i praxe bude dost). I tak ale bude potřeba, abyste svou techniku měli u sebe. Pokud ji zatím nemáte a teprve o koupi uvažujete, nevadí. I tak přijďte a nebudete o nic ochuzeni.

Dále si na paměťové kartě nebo flash disku přineste aspoň jednu, ale klidně více vašich fotografií, ideálně vyfocených v RAWu, v nouzi i v JPG. V rámci druhého bloku, který bude zaměřen na postproces, budu komentovat vaše fotografie, pokusím se shrnout jejich nedostatky a poté je společně upravíme a pokusíme se je dotáhnout k dokonalosti.

Pokud budete chtít, můžete si vzít papír a tužku a zapisovat si poznámky. Vzhledem k příručce, kterou obdržíte, to však není nezbytně nutné.

Notebook potřebovat nebudete, zaměříme se zejména na teorii postprocesu. Ale ani v tomto případě se nemusíte bát, budeme mít k dispozici počítač s projektorem přímo na místě, takže o četné praktické ukázky postprocesu nebudete ochuzeni.

Program kurzu:

Kurz bude rozdělen na deset hlavních témat po dvou blocích. Oba bloky budou mít dvě hodiny. V obou blocích bude po hodině patnáctiminutová přestávka, mezi oběma bloky bude půlhodinová přestávka. Celý kurz by tak měl trvat zhruba pět hodin, během kterých se naučíte vše důležité. O tom, jestli se z vás stanou dobří fotografové, pak už rozhodne jen to, jak často a intenzivně budete trénovat :)

Blok první: Fotografie

1. Základní znalosti a dovednosti
2. Technika a jak ji vybírat
3. Nastavení fotoaparátu
4. Základy jednotlivých fotografických oborů
5. Jak propagovat sám sebe
6. 20 nejčastějších chyb a 20 užitečných tipů

Blok druhý: Postproces

7. Teorie postprocesu
8. Adobe Lightroom
9. Adobe Photoshop
10. Komentování a úprava vašich fotografií

Těším se na toto přátelské posezení a věřím, že kromě toho, co všechno se naučíte, budeme mít možnost propojit mezi sebou nová přátelství.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.