Kompletní průvodce fotografováním a postprocesem

7j0bqegp3sqsdry-img-20191103-200136.jpg

Jaroslav Thraumb

Tělem člověk, duší fotograf. Před dvanácti lety jsem ve fotografii našel tu nejcitlivější a nejexplicitnější formu osobního vyjádření. Jsem zastáncem názoru, že fotografie není jen médium nebo umění, ale především Více o lektorovi »

4wcz82ek9afqihx-img-0113-3h.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Stát se dobrým fotografem nelze naučit za jeden den. Ale lze poskytnout kompletního průvodce, který se může stát vaším odrazovým můstkem na cestě za lepšími fotkami, a především odrazovým můstkem na cestě za tím pochopit a ujasnit si, co od fotografie očekáváte a kým se chcete stát.

Je těžké shrnout tak komplikovaný a historicky pestrý obor, jako je fotografie. A stejně tak je těžké naučit někoho pracovat s programy, se kterými se mnozí učí dlouhé roky. Ale není těžké poskytnout začátečníkovi návod na to, jak začít, a naučit ho aspoň tak pokročilým znalostem a dovednostem, aby se na cestu fotografa mohl s dostatečnou sebedůvěrou vydat.

V tomto kurzu se naučíte: 

Co je vlastně fotografie a jak vzniká
Všechny důležité technické pojmy
Jak komponovat a ostřit
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými značkami
Jakou techniku mít a jak ji vybírat
Co je čas, clona a ISO, jak fungují a jaké jsou režimy fotografování
Správně volit mezi formáty RAW a JPG
Využívat hloubku ostrosti a bokeh
Základy nejčastějších fotografických oborů
Jak si vytvořit portfolio a kde ho propagovat
Základy autorského práva a morálního kodexu fotografa
Jak se vyvarovat nejčastějším chybám
Jak zdokonalit vlastní focení
Jak filtrovat a vybírat fotografie
Jak upravovat od expozice až po černobílou fotografii
Co jsou presetyLightroomu a jak fungují
Jak fotografie správně exportovat
Jak podniknout základní retuš
Jak jednoduše a rychle doostřovat
Co jsou to akce ve Photoshopu

Ale také mnoho dalšího. Vše důležité, co bude na kurzu řečeno, si také odnesete s sebou v přehledné příručce, kterou jsem připravil. To bude klíčovým výstupem celého kurzu, protože všechno, co si řekneme, si jen málokdo dokáže zapamatovat, a tak budete mít po ruce způsob, jak si to jednoduše a rychle připomenout.

Kurz bude veden v přátelském duchu. Všichni si automaticky tykáme, pokusím se zapamatovat si vaše jména (ač mi to často dělá problém :) a byl bych rád, kdybychom vytvořili takovou atmosféru, aby kurz nebyl veden mnou, ale zejména vámi. Na místě jsou jakékoliv související otázky, humor i uvolněná diskuze. Hlavní je, aby vás bavilo to, co děláte. To platí jak ve fotografii, tak i na kurzu.

Jak se připravit:

Určitě si s sebou vezměte váš fotoaparát. Do terénu nepůjdeme, na to nebude čas a k tomu připravuji samostatný kurz. My se zaměříme zejména na teorii (ale nebojte, i praxe bude dost). I tak ale bude potřeba, abyste svou techniku měli u sebe. Pokud ji zatím nemáte a teprve o koupi uvažujete, nevadí. I tak přijďte a nebudete o nic ochuzeni.

Dále si na paměťové kartě nebo flash disku přineste aspoň jednu, ale klidně více vašich fotografií, ideálně vyfocených v RAWu, v nouzi i v JPG. V rámci druhého bloku, který bude zaměřen na postproces, budu komentovat vaše fotografie, pokusím se shrnout jejich nedostatky a poté je společně upravíme a pokusíme se je dotáhnout k dokonalosti.

Pokud budete chtít, můžete si vzít papír a tužku a zapisovat si poznámky. Vzhledem k příručce, kterou obdržíte, to však není nezbytně nutné.

Notebook potřebovat nebudete, zaměříme se zejména na teorii postprocesu. Ale ani v tomto případě se nemusíte bát, budeme mít k dispozici počítač s projektorem přímo na místě, takže o četné praktické ukázky postprocesu nebudete ochuzeni.

Program kurzu:

Kurz bude rozdělen na deset hlavních témat po dvou blocích. Oba bloky budou mít dvě hodiny. V obou blocích bude po hodině patnáctiminutová přestávka, mezi oběma bloky bude půlhodinová přestávka. Celý kurz by tak měl trvat zhruba pět hodin, během kterých se naučíte vše důležité. O tom, jestli se z vás stanou dobří fotografové, pak už rozhodne jen to, jak často a intenzivně budete trénovat :)

Blok první: Fotografie

1. Základní znalosti a dovednosti
2. Technika a jak ji vybírat
3. Nastavení fotoaparátu
4. Základy jednotlivých fotografických oborů
5. Jak propagovat sám sebe
6. 20 nejčastějších chyb a 20 užitečných tipů

Blok druhý: Postproces

7. Teorie postprocesu
8. Adobe Lightroom
9. Adobe Photoshop
10. Komentování a úprava vašich fotografií

Těším se na toto přátelské posezení a věřím, že kromě toho, co všechno se naučíte, budeme mít možnost propojit mezi sebou nová přátelství.

Doprovodné fotky

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Používáme cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a tobě připomněli kurzy, které tě zaujaly. Je to v pohodě?