Bitcoin a rizika. Má to cenu?

20140212-114542-dsc-4556-lr-003.jpg

Richard Vrdlovec

S jógou jsem začal podle knížek už jako desetiletý a vrátil jsem se k ní s intenzitou kolem roku 2004, když jsem pracoval v prestižních poradenských firmách a Více o lektorovi »

6bvsp6y3f63b0zk-20210420-121249.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Warren Buffett rád říká, že první pravidlo investování zní "Nepřijdi o peníze!" a druhé pravidlo je "Nikdy nezapomeň první pravidlo."

Vyplatí se do kryptoměn investovat? Nemůžete přijít o peníze? Na tomhle semináři projdeme jednotlivé důvody pro a proti (Bitcoinu a ostatním kryptoměnám). Většina hovoru o kryptoměnách se týká výhod a snadného zbohatnutí, málokdo se věnuje nevýhodám a riziku zchudnutí. Pokud uvažujete o investování větší částky do kryptoměn, stojí za to vynaložit 500 Kč za seminář, kde si můžete poslechnout i druhou stranu argumentu a podle toho se můžete sami racionálně rozhodnout. 

Bitcoin, jedno z nejvyhledávanějších slov na internetu, slibující vysoké zhodnocení vložených prostředků. Jak je na tom v porovnání s ostatními možnostmi investování? Názory na to se rozdělují do dvou základních táborů. Technologičtí nadšenci bez dlouholetých zkušeností s investováním jsou z něj nadšení a slibují investorům královské výnosy. Množství profesionálních investorů je však opatrná až skeptická a snaží se lidi varovat. Pokud hodláte investovat desítky, stovky tisíc nebo miliony korun do kryptoměn, doporučuju vám přijít si vyslechnout rizika, kvůli kterým můžete o své peníze přijít.

 „Historicky první nákup zboží za Bitcoiny se uskutečnil 22. května 2010. Americký programátor Laszlo Hanyecz si za deset tisíc Bitcoinů koupil pizzu. Z dnešního pohledu docela drahý oběd.“ Tato informace (doslova převzatá z kurzu Michala Spicy na naučmese) a podobné příběhy vyvolávají emoce, ze kterých kryptoměny rostou. Na povrchu vyvolá úsměv, ale uvnitř chamtivé sny, kterým propadly miliony lidí po celém světě a které stojí za nedávným raketovým vzrůstem. "Past performance is not a guarantee of future returns" je zase věta přidávaná velkými investičními poradci (bankami) pro vyhnutí se nepochopení při prezentaci výsledků laikům. Jde tedy o to, co se může dít dále.

Bitcoin (kryptoměny) jako budoucnost finančního systému je založená na předpokladu, že kryptoměna nahradí tradiční měny, protože bude fungovat lépe. Jsou lepší ve třech základních parametrech, které má měna splňovat?

 1. uchovatel hodnoty
 2. prostředek směny
 3. účetní jednotka

Sdělím vám podstatné informace, které vycházejí z ekonomické teorie i finanční praxe, abyste si mohli udělat názor a poté budeme diskutovat nad jednotlivými argumenty.

Co vás na kurzu čeká?

 1. Přehled PRO argumentů (proč by cena měla růst)
 2. Přehled PROTI argumentů (proč by cena měla klesat)
 3. Diskuze

Nebudeme se zabývat nekonečně opakovanými "základy", jako např.:

 • Kdo a proč stvořil Bitcoin
 • Co je to blockchain a DeFi

Půjde nám o souvislosti, jako např.:

 • FIAT vs Crypto
 • CBDC a digital Yuan
 • Hodnota vs cena
 • Neprůhledný Tether
 • Inflační politika

Pro koho je kurz určen?

 • Pro lidi, kteří zvažují investici do Bitcoinů a dalších kryptoměn
 • Pro lidi, kteří uvažují o uložení volných peněžních prostředků a chtějí orientaci

Vzhledem k časovému omezení nelze zaručit, že bude dost času na porovnání alternativních investic.

Proč na kurz ke mně?

Na základní škole mě zajímala matematika a logika, což se později hodilo při programování a finančním modelování v excelu V té době jsem také začal přemýšlet, jak by se dal předvídat pohyb měnových kurzů. První knihu o burzovních trzích jsem přečetl v roce 1993, na střední škole.

Na Vysoké škole ekonomické jsem se do hloubky zaměřoval na ekonomickou teorii a kapitálové trhy (vědecky jsem se věnoval měnové ekonomii a měnovým krizím).

Po škole jsem pracoval v prestižních společnostech v investičním bankovnictví (mohu jmenovat KPMG, Deloitte). Mým chlebíčkem bylo oceňování na základě budoucích příjmů a jiné finanční analýzy (pro představu: jednalo se např. o modely v hodnotě miliard korun i dolarů).

Kvůli zdravotním problémům jsem časově náročnou práci u stolu v kanceláři vyměnil za podnikání a začal se věnovat józe. Stále však spravuji majetek svůj a soukromých klientů.

Osobně mám zkušenosti s investováním ve všech základních druzích aktiv: pozemky, nemovitosti, dluhopisy, akcie, finanční deriváty, měny, komodity a umělecké předměty.

Důvodem pro vypsání tohoto kurzu je neznalost širokých ekonomických souvislostí většiny lidí, kteří kryptoměnám věří (sic!). Je důležité mít také ujasněná rizika. K tomu je třeba dostatečné vzdělání, znalosti a zkušenosti, aby bylo možno posoudit, jak se může chovat konkrétní investice. 

Na závěr video pro zasmání (na kurzu ale budeme smrtelně vážní; jde přece o peníze [i když, jak řekl šéf, nyní proslulého, Billa Hwanga, když mu nevyšla sázka související s japonským jenem, při které přišla jeho firma o dvě miliardy dolarů... poté, co přišel do kanceláře, kde všichni vyšilovali: "Uklidněte se, vždyť je to jen práce."])

 

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.