52e72b5tjlo-img-3476-300x300.jpg

Kamila Balcarová

Na Naučmese od 15. 4. 2018, vedl/a kurzy pro 8 účastníků.

Mé životní téma je pedagogika. Fascinuje mě dětství, rané roky v životě člověka, kdy se formuje nová osobnost s obrovským potenciálem naučit se cokoliv. Role dospělého je v tomto období nezastupitelná, otevírá dítěti cestu, je jeho vzorem, ale někdy i překážkou v jeho přirozeném vývoji.

Vést dítě na jeho cestě je o bezpodmínečné lásce, porozumění, důvěře, otevřenosti i zodpovědnosti.
Abychom byli dobrými průvodci dětí, musíme se na cestu vydat s nimi. Více pozorovat než jednat, více čekat než spěchat, více vnímat než hodnotit, být tady a teď vědomě i s nadhledem.

Jako lektorka Montessori vzdělávání již osm let provázím malé děti a jejich rodiče v Montessori pracovnách v rodinných a vzdělávacích centrech.
Věnuji se přednáškové činnosti, vedu semináře pro rodiče, pedagogy i širší veřejnost. Poskytuji individuální konzultace rodičům.

Jako dítě jsem vyrůstala v rodině psychologů, což značně ovlivnilo můj pohled na svět. Původním vzděláním jsem učitelka českého jazyka a výtvarné výchovy. Vždy mě bavila individuální práce s dětmi i dospělými. Možnost proniknout více do hloubky. Frontální výuka při mé praxi na druhém stupni klasické školy mi toto znemožňovala a přivedla mě na myšlenku začít jinde a jinak.
Pedagogika Marie Montessori mě inspirovala v době mateřství. Jsem matkou 3 dětí.
Absolvovala jsem výcvik u mezinárodní Montessori asociace “Assistant To Infancy 0-3 Years” a řadu dalších kurzů i seminářů zaměřených na tuto metodu.
Jdu cestou aplikace této metody do běžného života. Zastávám názor, že porozumění vývojovým potřebám dětí vede k přirozené výchově v každodenním životě a pozvedá kvalitu společně strávených chvil. Zároveň je to cesta pro dospělého, možnost rozvíjet a měnit sám sebe.

Inspiraci pro práci s dospělými částečně čerpám i z procesově orientované práce, využívám postupů z empatické a respektující výchovy, pracuji s metodami, které vycházejí z arteterapie.

Již uskutečněné kurzy:

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.