3c1cbtse1avef8a-profilovka3.jpeg

Marta Uhlířová

Na Naučmese od 16. 3. 2022.

PRÁCE s HLASEM se stala mým posláním. Mé srdcové téma. Vím, co to umí a co to přináší. Kuňkala jsem. Před vícero lidmi jsem se styděla mluvit. Pokud to byl naučený text, tak to ještě šlo. Když jsem měla říct svůj názor nebo vyjádřit pocit či nesouhlas, tak to bylo horší. Kroutila jsem se u toho, rudla až za ušima a kloudná věta ze mě nevypadla. A sdílet své pocity? Tak to mi nešlo ani v okruhu velmi blízkých lidí. Vše jsem si tutlala pro sebe. Až jsem jednoho dne úspěšně VYHOŘELA.

Mým cílem je tedy skrze techniky a cviky, které s klienty dělám, ať už na skupinových kurzech či při individuálních setkáních, dát lidem do rukou nástroje k tomu, aby si v různých situacích, kdy se mají HLASEM projevit, uměli poradit sami.

Aby objevili sílu svého hlasu, své sebevědomí, ale také propojili své fyzické i duševní možnosti. A tak se mohli sami o sebe opřít, ať se děje, co se děje.

A co vlastně ta PRÁCE s HLASEM je?

Představte si to tak, že hlas je jako auto, které vás doveze do cíle. Pokud ale z Brna do Prahy jezdíte pořád na jedničku, dost se u toho nadřete, a navíc vás všichni předjedou. To se změní, když zjistíte, že převodů je 5 a ty se také naučíte používat. Stejně jako auto má hlas 5 důležitých nástrojů, které můžete ovládnout a lépe tak působit na sebe a své okolí.

A mezi ně patří:

  • Postoj těla.
  • Centrum těla.
  • Dech.
  • Bránice
  • Čelist.

Co vám to PŘINESE, když zařadíte i jinou rychlost?

✅ Dokážete-li zaujmout správný postoj těla, najdete více klidu pro svůj přednes.

✅ Usadíte-li hlas z krku do centra těla, hlasivky vám poděkují. Dáte vale bolestem a škrábání v krku při mluvení.

✅ Zapojíte-li bránici, vytvoříte si zcela přirozenou ochranu proti zvyšování hlasu v emočně náročných situacích. Ustojíte svým hlasem i konfliktní situace.

✅ Uvolníte-li čelist, dokážete ji použít v jejím plném rozsahu. Dokážete tak přirozeně zpomalit svůj projev a stanete se pro ostatní srozumitelnější.

✅ Dokážete-li se nadechnout do břicha, vystačíte hravě s dechem. Dokážete mluvit mnohem déle na jeden nádech.

Tak to jsou mé osobní zkušenosti. Sama totiž moc dobře vím, co to umí a co to přináší. Během rekvalifikačního kurzu „Lektor dalšího vzdělávání“ jsem dostala na starost 45 teenagerů a po 2 minutách jsem věděla, že mě mají totálně na praku. Zkoušela jsem vše, co jsem tehdy uměla; zvyšovat hlas, být důraznější, ostřejší, možná až moc direktivní nebo naopak moc kamarádská. 3 dny jsme spolu nějak dali. Pro mě to znamenalo ztrátu hlasu a mé sebevědomí bylo v Austrálii.

Uvědomila jsem si, že jako lektor tento pocit zažívat nechci a že je třeba ho přepsat a naučit se, jak vystupovat před lidmi, jak používat svůj hlas, aby mi vydržel celou dobu, co potřebuji mluvit. A tak jsem hledala. A našla. Začala jsem docházet na individuální hodiny k jedné hlasové kouzelnici.

První hodiny nebyly vůbec o hlase. U mě šlo o postoj těla. Učila jsem se, jak správně stát, tak, aby to v tom těle hravě zaklaplo a já se mohla hlasem vyslovit. Cviky a techniky mi přinášely pocit uvolnění. Po pár týdnech jsem zažila změnu. Pánev se usadila. Už jsem neměla prohnutí v bedrech. A vnímala jsem, jak si tělo i já oddechlo. Nepřišla jen fyzická změna, dostavila se i mentální. Poprvé jsem zažila ten pocit, že se o sebe dokážu opřít ať se děje, co se děje. A hlas to prostě reflektoval. Ty jednoduché cviky a techniky mě dostaly zase zpět na nohy.

PRÁCE s HLASEM je pro mě jednoznačně o praxi. Denně to sama na sobě praktikuji. A zároveň dokončuji 2letý výcvik „Odhalený hlas“ u Komaly de Amorim. A s novým během mě čeká přímá asistence. Vedu skupinové kurzy i individuální konzultace zaměřené na práci s hlasem a projevem.

Poznejte sílu svého hlasu. Ráda Vás k ní doprovodím 💖A jakou formu si pro to zvolíte?

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.