60i29eqnm9p-ks.jpg

Magdalena Urbanová

Na Naučmese od 13. 5. 2014, vedl/a kurzy pro 11 účastníků.

Mám ráda hru barev, jejich prolínání i moment překvapení, který přináší rozžhavený smalt po vytažení z pece. O svou radost z alchymie emailu se ráda podělím s účastníky svých kurzů, kterým mohu nabídnout dvacet let zkušeností s touto tradiční technikou. Se smalty jsem díky své matce, výtvarnici Radce Urbanové, vyrůstala. S emaily jsem experimentovala již během studia etnografie na FFUK. Po ukončení vysoké školy jsem dálkově absolvovala obor zlatník - klenotník na Středním odborném učilišti uměleckořemeslném. Od roku 2002 se profesně věnuji výhradně smaltu, který prodávám a vystavuji v řadě galerií. Se svou tvorbou jsem se účastnila několika tématických výstav i mezinárodních sympozií.

V září 2013 jsem u nakladatelství Grada vydala knihu „Smalt ve výtvarné tvorbě - historické a současné techniky“. Tato kniha u nás poprvé přináší podrobné a souhrnné informace o této tradiční, více jak tři tisíce let staré uměleckořemeslné technice.

Podílela jsem se na přípravě i organizaci výstavy, katalogu i filmu Umění emailu/Technika smaltu, která proběhla od října 2017 do června 2018 v Technickém muzeu v Brně. Doprovodný katalog získal v soutěži Gloria musealis ocenění jako třetí nejlepší muzejní publikace roku 2017.

Video z výstavy zde:

https://vimeo.com/241949333

Impulsem pro napsání knihy i práce na výstavě pro mě byla snaha o větší popularizaci smaltu u nás a pořádání kurzů na tuto mou aktivitu logicky navazuje. Individuální kurzy pořádám pro začátečníky i pokročilé a ráda program upravím zájemcům na míru.

Video z výroby mého smaltu »

Další podrobnosti a řadu fotografií týkajících se smaltu naleznete v těchto mých článcích:

 

Již uskutečněné kurzy:

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.

Používáme cookies, abychom pomocí analýzy návštěvnosti mohli ladit Naučmese web a tobě připomněli kurzy, které tě zaujaly. Je to v pohodě?