Jak prezentovat skrze příběhy

20131126-173750-oba.jpg

Luboš Pavel

Luboš Pavel: Vystudoval autorskou tvorbu a pedagogiku na DAMU, kde se naučil praktickým věcem důležitým pro komunikaci, rozvoj kreativity a tvořivý život. Velké Více o lektorovi »

1mvw1mgav490t7n-seherezada.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 31 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Příběhy nás vzrušují

Příběhy nás baví

Příběhy nás inspirují

Chtěl bych to také umět

Když mi bylo asi deset let, dostal jsem chřipku a zůstal doma v posteli. Jako velký čtenář jsem si krátil čas čtením Rumcajze. Kniha to není příliš tlustá a tak jsem ji zvládl za jeden den. A protože mě bavila, začal jsem ji druhý den číst znovu. A znovu a znovu a v pátek, to už jsem byl celkem zdravý, jsem si řekl: Panečku, to bych taky chtěl umět psát příběhy jako ten Václav Čtvrtek. A od té doby čtu, píšu a snažím se pochopit příběhy.

Příběh v nás vždy vzbudí zájem a dobrý příběh ho udrží až do konce. Ale jak je to udělané? Jak se stát dobrým, zábavným vypravěčem? Odkud přicházejí nápady?

Vždycky jsem si myslel, že herci jako byl Werich, Horníček, Menšík musí být přinejmenším geniální, když jim to tak krásně mluví a myslí. Jistěže měli hodně načteno a nebyli hloupí, ale to základní tajemství spočívalo v něčem jiném. A každý z nás může v sobě zprůchodnit ten zdroj inspirace.

Vyprávění je zážitek, a skvělé na tom je, že je to zážitek jak pro vypravěče, tak pro posluchače. Oba se postupně dostávají na stejnou vlnu. Vyprávění příběhů neboli anglicky storytelling se vrací k tradici vyprávění. Dříve si vyprávěli všichni. Je to dovednost, kterou je v sobě možné objevit, trénovat a zdokonalovat se v ní.

Chtěl bych být přesvědčivější a jistější při prezentování svých nápadů

Chci umět v druhých vzbudit nadšení pro svoje myšlenky

Poselství příběhu si vždy snadno pamatujeme, rozhodně daleko lépe než strohá fakta. Používání příkladů ve formě příběhu pomáhá ve zvládání mnoha komunikačních situací a samozřejmě zlepšuje prezentační dovednosti. Storytelling se dá využít v oblasti marketingu, PR, komunikace, HR a obchodu, protože příběh upoutá naši pozornost a působí na emoce, díky čemuž si jeho poselství snadno zapamatujeme. Umění vyprávět a zaujmout využijí nejen umělci, ale i lídři a obchodníci, aby lépe sdělovali myšlenky, vylepšili své prezentace, kterými pak nejen informují, ale vytvoří v lidech i angažovanost a větší pochopení.

Dobrý příběh je jako palivo, které dokáže pohánět celé auto

Jako vypravěči musíte vědět, jak vytvořit dobrou strukturu příběhu, aby vaše sdělení dávala smysl nejen vám ale i posluchačům. A potřebujete mít rétorické schopnosti, které vám pomohou příběh vyprávět poutavě. A o tom si budeme vyprávět, budeme si to zkoušet a trénovat na workshopu Jak mluvit, prezentovat, prodávat skrze příběhy.

Pomocí několika zajímavých cvičení, při kterých se budeme i hýbat, nejen sedět a přemýšlet, se naučíte pracovat s emocí jako tvůrčí, vodivou energií. Objevíte vnitřní dialog, který vám pomůže nejen při psaní dialogů postav, ale i pro napojení se na inspirační zdroj. Zkusíte si prvky improvizace. Pochopíte všelico o struktuře dobrého příběhu, naučíte se hrát si s formou a strukturou. Bude to zábava.

Jak kurz můžete využít:

při každé prezentaci
pro sociální média
pro váš blog
pro jiné druhy psaní
pro přátele

Co si z kurzu odnesete:

dokážete druhým věci sdělovat srozumitelně a na příkladech
stanete se lepším obchodníkem
naučíte se vyvolat v posluchačích emoce
osvojíte si řadu způsobů na zpestření každé vaší prezentace

Pro koho je kurz určený:

pro každého, kdo chce umět ovlivňovat svět okolo sebe pomocí slov
pro manažery, obchodníky, markeťáky i další, kteří chtějí komunikovat přesvědčivě
pro ty, kteří se chtějí umět prosadit
Tak neseďte doma a přijďte něco zažít!


Luboš Pavel vystudoval DAMU, jako lektor soft skills, zejména komunikačních a prezentačních dovedností, pracuje 12 let, učí na Karlově univerzitě budoucí žurnalisty. Dále pak namlouvá audiočasopisy a audioknihy, příležitostně hraje divadelní představení, píše knihy.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.