Jak překonat tvůrčí blok a psát jako o život

86delasgvb7yvu6-facebook-photo.jpeg

Richard Skolek

Píšu knihy a pořádám kurzy tvůrčího psaní. - Psaní knih – humoristická tvorba, poezie, fantasy a knihy pro děti. Píšu taky do novin a časopisů. Zatím mi vyšlo Více o lektorovi »

86delasgvb7yvu6-facebook-photo.jpeg

Richard Skolek

Píšu knihy a pořádám kurzy tvůrčího psaní. - Psaní knih – humoristická tvorba, poezie, fantasy a knihy pro děti. Píšu taky do novin a časopisů. Zatím mi vyšlo Více o lektorovi »

4a46hrht62x2n8x-impact-hub-6-6-2016.jpg

Kurz je individuální

Kurzu se již zúčastnili

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Potýkáte se s tvůrčím blokem? Píšete méně, než byste si přáli? Máte problém dokončovat texty, vytrácí se vám z psaní radost? Máte pocit, že jste v pasti, a nevíte, jak se z ní dostat? Pak je tento kurz přesně pro vás.

Abychom odhalili příčiny, musíme jít do hloubky, kurz je proto pojat komplexně a skládá se ze tří částí. Nejprve si ujasníme, co vás k psaní motivuje, co od něj čekáte, co vám dává. Pomůže nám to lépe pochopit, co je špatně, a jelikož se nad otázkou motivace autoři obvykle příliš nezamýšlí, může to být zajímavé i pro vás.

V další části se budeme bavit o tom, jak se u vás tvůrčí blok projevuje. Tento pojem se v posledních letech hodně rozmohl a může znamenat celou řadu věcí, je proto důležité podrobně rozebrat, jak vypadá právě ten váš, jak se s ním potýkáte, jak ho prožíváte, v čem vám brání. Možná nemáte nápady, možná nejste schopni dokončit žádný text, možná se neustále točíte na prvních padesáti stranách románu a nedokážete se posunout dál. Každou variantu tvůrčího bloku lze řešit a věřím, že společně se nám to podaří.

Tvůrčí blok je často spojen se špatnými pracovními návyky, v poslední části kurzu si proto řekneme o hlavních chybách, kterými si (třeba nevědomky) škodíte, a také o jednoduchých tricích, kterými svou produktivitu můžete zvýšit.

Mám vydaných devět knih, pořád ale píšu méně, než bych si přál, o téma produktivity se proto zajímám dlouhodobě a všechny nové tipy a nápady hned zkouším. V kurzu vycházím jak z vlastních zkušeností, tak z rozhovorů s jinými spisovateli a ze spolupráce se stovkami účastníků kurzů. 

Pozor, kurz samozřejmě není zázračnou pilulkou, která okamžitě vyřeší všechny vaše potíže. Tvůrčí blok obvykle pramení z toho, že váš styl práce nikdy nemůže přinést očekávané výsledky. Mnohá zjištění, která v průběhu kurzu učiníte, budou nepříjemná, je ovšem třeba, abyste byli k sobě i ke mně naprosto upřímní, bez toho to nikam nepovede. Bude také nejspíš nutné překonat nějaké zlozvyky. Jinými slovy, bude potřeba skutečná změna, a ta většinou bolí. Já se vám budu snažit pomoct a poradit, úsilí ale budete muset vyvinout sami. Hlaste se prosím jen v případě, že jste na to připraveni a že na sobě opravdu chcete zapracovat.

 

 

Kurzů tvůrčího psaní se u nás pořádá celá řada. Proč byste tedy měli přijít právě na ty mé? Třeba proto, že jako jeden z mála lektorů tvůrčího psaní skutečně píšu – zatím mi vyšlo deset knih. Většina ostatních kurzů je bohužel vedena lektory, kteří se o psaní zajímají a hodně si toho o něm přečetli, ale žádnou vlastní tvorbu vám neukážou. Pokud hledáte někoho z praxe, jsem váš člověk.

Účastníkům se také vždy snažím vyjít vstříc a nabízím spoustu věcí zdarma. U všech hromadných kurzů najdete sociální místa, s minulými i budoucími účastníky dále pracuji v rámci Facebookové skupiny, která je otevřená všem. O tvůrčím psaní navíc pravidelně píšu články a natáčím krátká videa.

Rád se s vámi na některém z kurzů potkám.

Doprovodné fotky

  • 6mdkcy1qyfgra68-2.jpg
  • 4t0hlxnz6ft9kmn-klimentska-leden-2019.jpg
  • 8fszpospupiziqo-kurz-tvurciho-psani-pro-kazdeho.jpg
  • 4o2yq2f6pr0lqb1-starobrnenska-23-1-2018.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.