5p4su6bq4sv14cv-p1744174.jpeg

Kateřina Vodrážková

Na Naučmese od 25. 4. 2024.

Zdravím všechny kreativní duše a vítám vás ve světě ovčí vlny, barev a fantazie.

Již od dětství jsem se věnovala mnoha výtvarným činnostem, malování, grafice, a hlavně pak práci s textilem. Vystudovala jsem oděvní průmyslovku, ale pracovně jsem se tomuto oboru dlouho nevěnovala. Až po letech mě internet dovedl oklikou zpět a již více než 12 let se věnuji autorské textilní tvorbě z přírodních materiálů, a to hlavně dvěma technikám - mokrému plstění a ecoprintu. Obě techniky také předávám dál na kreativních workshopech a kurzech.

Pokud si tedy chcete vyzkoušet nové řemeslo nebo se v technice mokrého plstění zdokonalit, jste tady naprosto správně.

Plstění, nebo také filcování či valchování, je prastará technika výroby netkané textilie, ruční zpracování rouna z oveček, buď mokrou nebo suchou metodou. V mé dílně vznikají jedinečné klobouky a čepice, elegantní i extravagantní, hřejivé a lehké šály a ponča, veselé a hravé doplňky. Každý kus je vždycky originál, protože v podstatě nelze vyrobit dva naprosto stejné kusy – a ani to není mým cílem

Ecoprint je kouzelný způsob barvení textilií, při kterém se působením tepla a tlaku přenese pigment přímo z rostliny na barvený materiál, není tedy použita žádná synteticky vyráběná barva. Při tomto způsobu nikdy nevzniknou dva stejné kusy, protože výsledek ovlivňuje nekonečně mnoho faktorů: druh rostliny, roční období, v jaké půdě rostlina roste, zda v danou dobu hodně nebo málo pršelo. Je to vlastně taková alchymie a často vede k překvapivým výsledkům. Touto technikou vznikají hlavně hedvábné šály a šátky, bytové doplňky a také malé kolekce oděvů.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.