9lepqhebvwr6pdr-06-lektor.jpeg

Jan Šoupal

Na Naučmese od 17. 3. 2024, vedl/a kurzy pro 17 účastníků.

Ing. Jan Šoupal – absolvent oboru Zahradní a krajinářská architektura na MZLU Brno. Moje profese zahrnuje činnosti architekta i zahradníka. Je to krásný a zajímavý obor, kterému se věnuji více jak 20let. Jsem za to velmi rád, že jsem si toto povolání vybral. Neměnil bych. (akorát občas při práci v térénu slýchávám kolemjdoucí maminky, které říkají svým dětem: „když se budeš špatně učit, tak dopadneš jako ten pán“ a přitom ukazují na mě, jak špinavý od hlíny zrovna sázím kytky :)

Zabývám se návrhy, realizacemi i údržbou zahrad. Na ukázky mé práce se můžete podívat na webových stránkách www.zahrada-bilovice.cz

V dnešní době čím dál většímu počtu lidí záleží na pěkném a upraveném prostoru v okolí svých domů. Všímám si zahrad ve svém okolí a často vidím chyby v jejich návrzích, zakládání i v následné péči o ně. Říkám si, jaká je to škoda a jak by pochopení základních principů a jejich použití v praxi přispělo k lepšímu stavu zahrad a krásnějšímu našemu okolí. Doma jsem o tom často mluvil a tak mně, jak už to bývá, manželka vymyslela :), abych začal pořádat zahradnické kurzy.

Informací je na internetu i v knihách obrovské množství, často ale pochybné kvality. Mnohdy jsou to jenom obecné informace, ze kterých není jasné, jak konkrétně postupovat. V oboru zahradnickém je situace podobná. Ve svých kurzech jsem se proto snažil vybrat to nejdůležitější a podstatné, informace uspořádat přehledně, názorně a v souvislostech. Jsem stará škola - raději jsem off-line, preferuji pořádat semináře naživo v menší skupině s možností debaty.

Na závěr něco málo z osobního života: jsem ženatý, manželka je také zahradnice :), mám dva báječné syny. Ve volném čase mě baví toulky přírodou, fotografování a v poslední době především můj čerstvě vysazený sad. Co se týká zahrad, osobně mám nejraději zahrady přírodní, ve kterých vyniká jejich přirozenost a ze kterých je ale i užitek.

Pokud vás některý z mých kurzů zaujal, rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Zahradníkům třikrát zdar :)

 

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.