Zdraví je předpokladem všeho

Když jej nemáme, nemůžeme se naplno soustředit na tvorbu a dobré vztahy – což jsou podle nás věci, na kterých v životě opravdu záleží.

Chytřejší bývá řešit příčiny před důsledky a právě proto jsme připravili festival na téma zdravý životní styl.

Už po druhé se Naučmese Fest usídlil v podzimním pražském Hubu. Devět lektorů připravilo praktické kurzy na témata zdravých zubů, přírodní kosmetiky, zdravého sezení a chůze, zážitkového kousání a nebo jak si udělat s mixéru dobrého kámoše.

Tentokrát jsme hlavní místnost proměnili v jednu velkou kavárnu a účastníci ji už od osmi ráno svou energií při snídani skvěle zútulnili.

Třicetiminutové pauzy ubíhaly jako pětiminutové

V jedné z nich mě zastavila účastnice s půl kilovým sáčkem plných domácích sušených rajčat – že prý děkuje za pomoc, když jsem si s ní před festivalem volal. Tohle pro mě přesně vystihuje ducha našich festivalů – vedle klasických průserů jako nevytištěné visačky, se vždy objeví spousta drobných přesahů, které mi vykouzlí úsměv na rtech i týdny po akci!

Nebo třeba tadyhle kluci, s lektorem Matúšem, se začali spontánně učit správně zpevňovat svá těla během jedné z přestávek :)

Během kurzů jsme měli naopak pauzu my, organizátoři. Odpočívali jsme, hráli si s malými dětmi rozrůstající se komunity a kochali se probíhajícími kurzy, které si občas vyšly do celého prostoru.

Po energickém slavnostním zakončením hlavního programu jsme plynule přešli do afterparty: holky z Loono připravily ještě jeden bonusový kurz, na kterém jsme se mohli všichni naučit, jak si zkontrolovat svá prsa či koule.

Párty to byla příjemně klidná: u vína si povídalo spousty skupinek a dvojic, romantikové později výrazně ztlumili světlo a tančili.

Moje holka Aleks zachránila zbylé jídlo, když proaktivně, téměř povinně, dala každému do ruky misku s dýňovou polévkou či pohánkovým salátem. Poslední misku slavnostně vyhrál Marek Uličný, který je sám známým „polévkářem“.

Třešní, ehm respektive kiwim, na dortu bylo, když Miky Škoda vytáhl z batohu domácí kiwi a dal ochutnat všem kolem baru. Malé, nechlupaté kuličky plné výrazné chuti – osazenstvo bylo značně zcestovalé a nadšeně se shodlo, že ačkoli projezdili různé části světa, tu největší exotiku ochutnali v jedenáct večer na Naučmese Festu, v pražském Hubu!

Díky za spoluvytvoření tak krásného dne!
Za organizační tým,
Adam Marčan

P.S. Reportáž a svůj zážitek z festivalu sepsala také účastnice Lída tadyhle na blogu Proudly, děkujeme!

Další Naučmese Fest?

Přemýšlíme o formě a tématu dalšího, již šestého festivalu. Máš nějaké návrhy? Neváhej se o ně podělit a napiš nám.

Co o festivalu říkají lektoři

Zdeněk Řehoř

Zdeněk Řehoř: Pozvání k lektorování pro mě byla obrovská čest, protože jsem předloni na stejné akci poprvé poznal Naučmese a princip jeho fungování, takže se vlastně svým způsobem kruh uzavřel. Přišlo mi to jako úžasná příležitost předat množství lidí, kteří jsou otevření novým věcem a připravení je přijímat.

Byla to obrovská výzva upravit kurz na poloviční časovou dotaci, ale stále předat pokud možnost maximum informací a k tomu ještě s každým účastníkem prakticky v jeho ústech nacvičit zásady správného čistění.

Nebýt mých dvou šikovných pomocnic, bylo by to pro mě samotného nereálné. Takhle jsme to krásně zvládli a lidé odcházeli nadšení s hlavou plnou nových informací, které snad budou aplikovat do svého každodenního života.

Kurz: Zdravé zuby

Pavel Ovesný

Pavel Ovesný: Festival byl pro mě příjemně náročný v nutnosti neustále udržovat mixéry prázdné a umyté, za což bych chtěl poděkovat řadě mlsných dobrovolníků, kteří mi pomáhali s vervou likvidovat přebytky :) Na konci jsem se bál o zdraví nejvytíženějšího mixéru, ale i když se v něj jednu chvíli trochu zakouřilo, těší se i po festivalu stále dobré kondici.

Měl jsem radost, že vybrané recepty účastníkům chytnaly a spokojený výraz v jejich tvářích byl pro mě tou nejlepší odměnou. Z festivalu jsem odcházel plný dojmů ze skvělé atmosféry a nadšení, které bylo v Hubu doslova sálalo. Děkuju za pozvání, bezchybnou péči a v neposlední řadě rozdávání usměvů týmu Naučmese a už teď se těším, jak si užiju další Fest, tentokrát zase v roli návštěvníka.

Kurz: Tvůj kámoš mixér

Judita Klimentová

Judita Klimentová: Naučmese festival mi přinesl opět velkou kouli energie a potvrzení toho, že to co děláme má smysl a o to příjemnější je nemuset nikoho přesvědčovat, ale potkávat se s lidmi, které přírodní kosmetika, ekologie a dobré jídlo bez utrpení zajímá.

S všemi účastnicemi a účastníky jsem cítila určitou blízkost a vazbu, která přetrvává, protože je stále potkávám na různých jiných akcích. Bylo pro mě také moc důležité potkání se s ostaními lektory a lektorkami. Díky za zásobárnu ječmene Mirko, díky za dobroty mezi kurzy Pavle, díky za popovídání na after party Zdeňku.

Děkuji za supr organizaci, krásné jídlo, dobrou kávu a celý tento den naučmese týme!

Kurz: Výroba přírodní domácí kosmetiky

Petr Novák

Petr Novák: Naučmese festival byl úžasný. Je skvělé vidět pohromadě tolik lidí zajímajících se o zdravý životní styl a vše co k němu patří. Celý den jsem si užíval naplno a věřím, že i účastníci festivalu. Hledali jsme odpovědi na otázku jak tuky pálit a neukládat a doufám, že i našli.

Naučmese festival je už tradičně jeden z nejlépe zorganizovaných festivalů. Skvělého jídla, káva i čaj. A hlavně energie a atmosféra, která na festivalu proudí a převaluje se je vždy naprosto jedinečná.

Kurz: Jak pálit a neukládat

Martin Podloucký

Martin Podloucký: Naučmese Fest pro mě byl úžasný zážitek. Poznal jsem spoustu fajn lidí, užil si útulné prostředí pražského Impact Hubu a ochutnal spoustu dobrého jídla. Nejdřív jsem trochu trnul nervozitou, jestli se na můj praštěný improvizační kurz, který se hrozně těžko popisuje, přihlásí dost lidí, a připadal jsem si jako malý Martin ve velkém světě.

Účastníci ale nakonec samozřejmě přišli, překonali svůj strach z neznáma a vypadá to, že skutečně zažili něco nového, nečekaného a možná si i něco hlubšího odnesli. Z toho mám velkou radost.

Kurz: Spolupráce v pohybu

Mirka Slámová

Mirka Slámová: Naučmese fest jsem si jako lektorka opravdu užila. Bylo velmi nabíjející za jeden den předat tolika lidem své myšlenky a pokusit se je nadchnout přemýšlet o jídle jinak. Navíc se nám pokaždé podařilo vytvořit příjemnou atmosféru a i když to bylo krátké setkání, bylo silné.

Po čtvrtém kurzu jsem se cítila plná energie a klidně bych mohla ještě pokračovat. :-) Velmi se mi líbí formát festivalu: příležitost ochutnat v krátkém čase hodně témat. Skvělé je, že tato témata jsou navzájem propojená a tak účastník může na konci dne odcházet s pestrým balíčkem informací, které se vzájemně doplňují.

Kurz: Prokousej se k pravdě

Jana Jarošová

Jana Jarošová: Na festival jsem se těšila. Hodně oceňuji dokonalou přípravu a zázemí festivalu, jakož i skvělou spolupráci celého týmu, kterému touto cestou přeji radost, úspěch a naplnění vizí a super plánů v příštím roce :)

Když odhlédnu od pro mne nepříjemné dopolední části v "učebně za plentou", kde pro mne bylo těžké předat informace ve stoprocentní kvalitě, tak odpoledne v nové učebně už bylo fajn a jsem ráda, že jsem mohla i já svou přednáškou přispět k naplnění záměru festivalu.

Kurz: Zdravá chůze

Matúš Svinčák

Matúš Svinčák: Dovolím si povedať, že i keď pre mňa ako lektora to bolo hektické zažil som si vynikajúcu atmosféru s vnímavými ľuďmi a naplno prerozprávanými prestávkami.

Ťažko by ste hľadali priateľskejšií tím organizátorov a všetkých naokolo ohľadom zabezpečenia behu festivalu. Cítíl som zo všetkých, že je o nás postarané ako v bavlnke a tak sme mohli prispieť svojou troškou skúseností a informácií do zaujímavých tém. Festival bol dobre vyvážený tak, aby som sa mohol venovať každému, kto chcel pomôcť, poradiť, dozvedieť sa niečo viac k samotnej téme festivalu i mimo neho. A potom som vyčerpal seba a všetky znalosti k úspešnému aby som odpovedal na všetečné otázky davu. A všetko zapadlo na svoje miesto.

Kurz: Zdravá záda za počítačem

Richard Vrdlovec

Richard Vrdlovec: Na Naučmese Festu s tématem zdravého životního stylu nechyběl minikurz meditace. Je zajímavé, jak se poslední dobou dosud opomíjená technika rozšiřuje v západním světě mezi obyčejné lidi, zavádí se do škol, do věznic a tak.

Když se člověk naučí meditovat, disponuje ohromnou silou, která mu pomáhá a dělá z něj lepšího, šťastnějšího člověka. My jsme nahlédli jen pod pokličku a doufám, že to pod ní vonělo a dalo to vám / účastníkům kurzu motivaci UČIT SE ji dál.

Pokud ne, možná na tento cizokrajný pokrm vaše mysl ještě nebyla zvyklá, anebo potřebuje jiného učitele. Já jsem šťastný za tuto příležitost dát ochutnat pár momentů, inspirovat a sdílet část své zkušenosti s meditací. Děkuji Adamovi, organizačnímu týmu a Vám, účastníkům.

Ohlasy účastníků

Festival jsem absolvovala s nadšenim, absolutnim vypnutim od reality a odcházela s úsměvem, plná zážitků, nových informací, poznatků a i když jsem doma padla fyzickým vyčerpáním, stálo to za to! Čaj, káva, oběd i ostatní dobroty, byly vážně dobroty ? moc jsme si pochutnali. Z mého pohledu bych nedoporučila kurz Meditace, naopak musím vyzdvihnout Spolupráci v pohybu. Zážitek z tohoto kuzu je opravdu emotivní, uvolněný, plný pozitivní energie,..To musíte zkusit ?

Děkuji za úžasný den, příležitosti, zážitky, pocity...doufám, že se brzy potkáme na nějakém z dalších kurzů!

Super! Díky za to, že to děláte :)

Výborná atmosféra, pohoda, dobrá energie a spoustu nových a užitečných informací. Splnil moje očekávání!

Festival se mi moc líbil, zajímavá témata, milí lidé, dobré jídlo i pití. Děkuji

Na Naučmese Festu jsem letos byla poprvé a jsem z něj maximálně nadšená. Ještě ten den jsem díky Petru Novákovi nedráždila inzulín a uložila namixované dobroty od Pavel Ovesný do lednice na další den, díky Zdeňku Řehořovi poctivě vypucovala všemi čtyřmi kartáčky veškeré mezizubní prostory a po spolupráci v pohybu s Martinem Podlouckým pozitivně naladěná vstřebávala zážitky z komunikace skrz pohyb. Festival byl skvělým nakopnutím v mnoha oblastech a taky skvělou příležitostí potkat se s lidmi, se kterými jste na jedné vlně.

Toto byl můj první Naučmese Fest a jsem nadšená! Organizace, lektoři, kurzy na jedničku! Skvěle strávená sobota s fajn lidmi. ?

Toto byl můj první Naučmese Fest a jsem nadšená! Organizace, lektoři, kurzy na jedničku! Skvěle strávená sobota s fajn lidmi. Lucie ?

Z festivalu jsem nadšena, zajímavý výběr témat, inspirativní lektoři, odnáším si spoustu nových poznatků i praktických tipů. Kromě toho i výborná organizace! Kamila

Byla jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Skvělí lidé, výborná atmosféra, jídlo a pití super. Pokud budu moct, příště určitě zase přijedu!

Naučmese festival byl boží! Moc jsem si ho užil, jídlo a pití skvělé, společnost fantastická. Jen škoda, že tyhle akce vždy hrozně rychle utečou. Děkuji za super sobotu a těším se na další fest! Lukáš

Naprostá spokojenost! Jsem student, takže cena pro mě byla dost vysoká, ale říkal jsem si, že to vyzkouším a nyní nelituji ani koruny! Ten užitek a zážitek je rozhodně vyšší než prodejní cena. Děkuji! Těším se na další ročník, který si určitě nenechám ujít! :)

Naučmese Fest je super nápad! Nebyl to jenom nášup informací, které rozhodně využiju, ale především je to injekce společného zážitku, radosti z činorodosti a přátelské atmosféry otevřených lidí. Dík a příště na viděnou ;) Miky

Bylo to skvělé. Jezdím na Vaše festivaly rád. Skvělí lektoři, skvělé kurzy, skvělé místo, skvělá organizace. Jste čím dál lepší. Hlavně nic neměňte - my ajťáci to přece známe - co funguje, na to se nesahá! :-)

Inspirující, vzdělávací a se skvělou přátelskou atmosférou. Festival jsem si neskutečně užila a již teď se těším na další ročníky. Díky všem za organizaci!

Skvělá atmosféra, přínosné kurzy, výborní lektoři, chutné jídlo, vynikající káva a čaj. Z festivalu jsem nadšená a moc se těším na další.

Festival opět naplnil - vlastně spíš předčil má už tak vysoká očekávání. Vaše laťka je pořád nahoře a je vidět, že se nad vším zamýšlíte a děláte to s láskou! Díky za krásnej den plnej úžasnejch lidí, jak z řad lektorů, ale i účastníků a za posílení břišáků smíchem! Teším se příště! ;)

Jako celek byl festival úžasný. Nemám nic co bych dodala :)

Bylo to boží, skvělá atmosféra. Trefila jsem se do ideální kombinace "něco si poslechnout" a "trochu se rozhýbat". Držím palce do dalšího ročníku.

Bylo to boží, skvělá atmosféra. Trefila jsem se do ideální kombinace "něco si poslechnout" a "trochu se rozhýbat". Držím palce do dalšího ročníku.

Festivaly mám moc ráda. Je to vždy příležitost potkat festivalový přátele a k tomu přidat pár nových. A letos to nebylo jinak. Boží atmoška, super lidi, skvělé kurzy, lektoři a celý tým Naučmese. Takže díky všem a těším se zas příště :-)

Hodnotím za 1, čtyři kurzy se dají vstřebat, možná by šlo i pět. Zdravím a přeji další úspěšné projekty! Věra Hradečná

Byl to můj první NaučmeseFest a rozhodně ne poslední. Ani na chviličku jsem nelitovala toho, jakým způsobem tuhle sobotu trávím. Kurzy paráda, naučila jsem se dost věcí, které si ponesu do života. Navíc všude fajn lidi... A ta káva!

Všem moc děkuji za úžasný nabíjející den. Týmu Naučmese za perfektní organizaci, všem lektorům za nové skvělé zážitky a poznání a vám všem účastníkům za příjemnou, uvolněnou a otevřenou atmosféru. Těším se příště ;))

Festival byl zážitek jako celek - od organizace, přes místo konání, jídlo a pití na místě, tak hlavně po samotné kurzy. Pokud je kurz zážitek (samozřejmě v pozitivním slova smyslu), tak si z něj do života odneseme nejvíc. A já to tak měla a jsem za tu zkušenost ráda. Proto bez diskuze doporučuji :-)

Festival jsem si užila plnými doušky. Odjížděla jsem plná dojmů, ponaučení a moc se těším na další akci. Martina Hlaváčová

Festival je skvělý nápad pro setkávání podobně smýšlejících lidí a pro nové poznatky a zkušenosti. Výborně připravené, milý a ochotný tým festivalu, skvělé jídlo, káva a čaj po celý den. Pro mě první, ale určitě ne poslední Naučmese Fest. Tomáš, Hradec Králové

Příjemný a zajímavě prožitý den. Setkání s milými lidmi a mnoho nových informací.

Festival se mi hrozně moc líbil. Lektoři, ostatní účastníci i atmosféra - všechno bylo super. Krásné prostory a báječné jídlo i pití můj zážitek ještě umocnily.

Super!!! Na festival jsem šla s přítelem, který už několikrát byl, a moc jsem tomu nevěřila a přišlo mi to drahé, ale nakonec jsem si to moc užila a za ty peníze to rozhodně stálo :-) Příjemně strávený den, spousta užitečných informací a kontaktů, můžu jen doporučit!