„Naučmese Fest je plný inspirace, skvělých lektorů, výborného jídla, super hudby. Nejenže odejdete s plnou hlavou nápadů, sešitem plným poznámek a spoustou nových kontaktů, ale především s velkým odhodláním posunout svůj projekt zase o kus dal. Jednoduše: stojí to za to!”

Tak nějak bych festival popsal já, kdybychom ho s týmem Travel Bible nepomáhali organizovat. Půjčil jsem si tedy slova od Moniky, jedné z téměř stovky účastníků, kteří se v sobotu 30. září sešli v pražském Impact Hubu, aby se naučili a vyzkoušeli něco nového, tentokrát na téma cestování.

Jaký byl festival očima organizátorů?

Zjisti si dopředu, co se v daný termín děje...

Báli jsme se. Vlastně jsme si skoro nadělali do kalhot. Až dost pozdě nám došlo, že jsme pro Naučmese Travel Fest vybrali ten nejhorší možný termín z celého roku. Prodloužený víkend, asi tak milion souběžných akcí a po celém nechutně šedivém září konečně slunečný víkend. Málem jsme akci odpískali. Nehledě na to, že všem účastníkům omylem odešel email, že se festival ruší.

Naštěstí jsme se v sobotu v brzké ráno skutečně všichni hrdinně setkali a zahájili akci, která se minimálně pro mě zařadila na naprostou špičku celého roku 2017. A podle toho, co nám psali účastníci, zdaleka nejsem sám. Opět se totiž ukázalo, že v komunitě kolem Naučmese potkáte spoustu báječných lidí. Právě díky nim by podle mě byl festival pořád stejně skvělý, i kdyby na něm nebyl jediný kurz.

Ale pozor, ať mě správně pochopíte – právě kurzy jsou to, co dělá Naučmese tím, čím je. Bez nich by celý den byla skvělá párty, ale ne festival. Proto jsme si dali hodně záležet, abychom společnými silami dali dohromady co nejzajímavější témata a vybrali ty nejlepší lektory.

Nechyběly stálice jako Dan Gamrot a Petr Novák, pozvali jsme ale i několik cestovatelů, kteří nikdy kurz na Naučmese nevedli. Já jsem měl největší radost z toho, že se svým kurzem street fotografie dorazil Pavel Dvořák, který jinak žije v Shanghai. Hodně mě mrzelo, že jsem se na jeho kurz nemohl také přihlásit – jedním z devíti kurzů, které se za celou sobotu čtyřikrát opakovaly, totiž byl i můj Cestovatelský blog.

Vyčerpávající, a přesto úžasně nabíjející maraton

Nečekal jsem, že zopakovat za jeden den ten samý 90minutový workshop čtyřikrát po sobě, je až tak náročné. Skoro se divím, že mi za ten den vydržely hlasivky – i v pauzách jsem se totiž neustále s někým bavil. Přesto jsem večer cítil mnohem víc energie, než po tom nekřesťansky brzkém ranním vstávání. Přednášet pro partu skvělých lidí, které téma opravdu zajímá, totiž člověka zároveň hodně nabíjí.

Jak už jsem zmínil, celý den probíhalo současně vždy 9 kurzů. Účastníci se mohli trochu zapotit na Jak se rozhýbat u Petra Růžičky, zamazat se krví a zachraňovat kamarády na První pomoci na cestách Zuzky Kučerové, užívat si blázniviny s Mikym Škodou na venkovním kurzu Vstup do nekomfortní zóny (sraz na pánských záchodech!), fotit na ulici s Pavlem Dvořákem nebo si najít levnou letenku s Petrem Novákem.

Zároveň se mohli dozvědět spoustu tipů k dobrovolnictví od Honzy Havránka, Dan Gamrot se podělil o své zkušenosti s Produktivní kanceláří na cestách a Pepa Horák ukazoval, jak na cestách natáčet pěkná videa.

Celý den nás navíc Rebelbean zásoboval skvělou kávou, Tomáš Rajnoch neméně skvělým čajem a poctivým jídlem nás krmila Lucie z Eat in Peace. Jen mi někdo snědl všechny obědové spring rolls (já vím, Adame, nemám přetahovat kurzy).

A abychom měli celý rok (a v důchodu) na co vzpomínat, rozjeli jsme po skončení kurzů epesní afterparty, která trvala ještě dlouho poté, co jsme křížem krážem prošli půlku liduprázdné Prahy, hnáni hlavně Adamovým nakažlivým nadšením pro věc. Ti nejstatečnější vydrželi až téměř do svítání. Neříkal jsem vám, že na Fest dorazila naprosto boží sebranka? 😉

Než se teď půjdete přihlásit na některý z Naučmese kurzů (půjdete, žejo?), a začnete se těšit na přístí festival, přidáváme pár slov, které nám do dotazníku po akci napsala Hanka Sekyrová. Protože já bych to lépe nenapsal:

„Tento ročník byl pro mne BEST ONE EVEEER! Z každýho festivalu, který jsem navštívila, jsem odcházela na vrcholu blaženosti a to nejen díky hromadě supr informací a tipům, ale hlavně díky celý tý bandě lidí, které spojují podobný hodnoty, vášně a po festivalu i zážitky. Protože díky kurzům jsem se přenesla do všemožnejch koutů světa, vcítila se do kůže jednotlivejch lektorů a získala tak za jeden den víc, než za rok života v Praze.

Stala jsem se na chvíli dobrovolnicí v Nepálu, pomohla zachránit krvácejícího člověka a stala se na hodinu a půl střihačkou videí a blogerkou. A to je zkušenost, která se počítá! Takže díky moc Naučmese týmu a všem, kteří mi zprostředkovali tehle den, co nasytil všechny moje smysly a pomohl mi vidět svět zase trochu barevnější a krásnější!”

Za Travel Bibli i Naučmese posílám obrovské díky celému organizačnímu týmu, lektorům a samozřejmě účastníkům!

Těším se příští rok na viděnou 😉
Matouš Vinš

Další Naučmese Fest?

Když se podívate na fotku výše, tak nejspíš uznáte, že se potřebujeme trochu uklidnit. Jednou se však určitě těšíme zase na viděnou!

Co o festivalu říkají lektoři

Petr Růžička

Petr Růžička: Výuka na Travel Festivalu byla, jak už to u podobných akcí bývá, zajímavou zkušeností. Jsem zvyklý na to, že na výuku ke mě přijde člověk, který se už nějak hýbe a chce se hýbat lépe, popř. učinil náročné mentální rozhodnutí a rozhodl se něco se sebou po fyzické stránce udělat. Začít se víc a lépe hýbat.

Takže si žiju v takovém uzavřeném akvárku plném rybiček, ale málokdy se stane, že mě někdo hodí do jiného akvárka. Do takového cestovního akvárka, kde jsou úplně jiné rybky, než na které jsem zvyklý. A čím víc rybek poznáš, tolikrát jsi jako učitel (…pohybu…) člověkem. Takže díky za ty ryby, byl to zážitek je rozpohybovat.

Kurz: Jak se rozhýbat

Zuzana Kučerová

Zuzana Kučerová: Byť jsem byla garantkou našeho workshopu, na TravelFest jsme dorazili rovnou tři. Já, Dominik i Tomáš jsme si celý průběh fakt užili. Nejvíc nás potěšil velký zájem, závěrečné ohlasy na náš workshop a samozřejmě spousta otázek, které vždy značí, že účastníci dávají bedlivý pozor.

Doufáme, že účastníci nebudou muset nabité informace nikdy potřebovat v praxi. Ale kdyby náhodou ano, tak situaci určitě zvládnou s přehledem. Velká škoda byla, že jsme účastníkům nemohli předat více informací a zážitků. První pomoc totiž jinak než ZÁŽITKEM naučit nejde. Tak snad na viděnou se všemi někdy příště u dalšího pokračování.

Kurz: První pomoc na cestách

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák: Školenie na festivale bola moja školiteľská premiéra. Žiadnu predchádzajúcu skúsenosť som nemal a tak som bol opodstatnene nervózny. Avšak pri príjemných a zapálených ľudoch nervozita veľmi rýchlo opadla. Každá skupina bola úplne iná a aj každý jeden kurz sa niesol v trošku inom duchu.

Pre mňa samého bolo prekvapením, že každý účastník mal úplne iné problémy, otázky a požiadavky. Zatiaľ čo niekde ľudí zaujímala teória, ide sme zase len fotili a k teórii sme sa ani nedostali. Aj napriek tomu dúfam, že si každý odniesol niečo svoje, a že som dopomohol aby sa naďalej zlepšovali vo fotení. A hlavne, aby z fotenia mali radosť. Ešte raz ďakujem všetkým ktorí si prišli môj kurz vypočuť.

Kurz: Street photography

Petr Novák

Petr Novák: Další skvělý Naučmese Fest. Díky za něj! Mám obrovskou radost, že se účastníkům můj kurz líbil. Hledání letenek se mění každou hodinu a tak jsme na každém kurzu měli trochu jiné výsledky a bylo to celé jedna velká improvizace. Přesto byla atmosféra naprosto úžasná a bylo vidět že i tak nudná věc jako je hledání letenek nakonec může bavit. Celý den jsem si užíval naplno a věřím, že i účastníci festivalu.

Byl to už třetí Naučmese festival, kde jsem se účastnil jako lektor a tak na další doufám dorazím už jen jako účastník abych si mohl vychutnat ostatní kurzy společně s účastníky ;-)

Kurz: Letenky a jízdenky prakticky

Jan Havránek

Jan Havránek: Před mojí úplně první přednáškou na nějakém festivalu jsem byl samozřejmě dost nervózní. Co s tím udělalo skoro tříhodinové zpoždění vlaku si asi dokreslí každý sám. Všechna nervozita ze mě ale spadla hned po vstupu. Atmosféra, která na festivalu vládla byla úžasná. Spousta nadšených lidí s jedním zájmem - cestovat lépe, déle a častěji.

Na svém kurzu jsem se snažil všechny motivovat ke spojení cestování a dobrovolnictví, protože se to krásně doplňuje a umocňuje to zážitky. Podle reakcí se to povedlo. Díky za super akci!

Kurz: Dobrovolnictví

Milan Miky Škoda

Miky Škoda: Zpočátku jsem popravdě měl trochu strach, jak na tom budu s energií u třetího nebo čtvrtého opakování kurzu v jednom dni. K mému překvapení to ale naopak šlo čím dál líp a už samotnou účast v téhle boží atmosféře jsem bral jako odměnu.

K tomu to brutální nasazení účastníků! Opět mě několikrát překvapilo, jak rychle se účastníci dokázali otevřít a překonat se. Stačilo to okořenit motivací v podobě pár vyšperkovaných úkolů :) Kombinace skvělých účastníků a atmosféry akce, která spoustě z nich přiživila sebedůvěru, ve mně zanechaly skvělé vzpomínky. Díky za akce, jako je Naučmese Fest!

Kurz: Vstup do nekomfortní zóny

Daniel Gamrot

Daniel Gamrot:

Když popáté připravujete kurz na festival, přemýšlíte, co vše uděláte jinak a lépe. Ono se to ale často dost zvrhne. Ne, sedne si to. Vrazíte do davu a okamžitě vás pohltí atmosféra, kterou je celé místo nasáklé. Lidi kolem se smějí, těší se, vybírají si kurzy, mrkají na vás a chtějí si povídat. Zapomenete na obavy z toho, jak zvládnete šest hodin „na place“. Prostě chcete těm nadšeným lidem dát to nejlepší. Zklidní vás to a vy se necháte unášet.

Smekám letos nejen před organizátory, pod kterými tato akce kvete, ale také těmi, kteří touží se posouvat a jde to cítit z každé minuty. Bylo to opět skvělé. A já se těším na další festival.

Kurz: Produktivní kancelář na cestách

Matouš Vinš

Matouš Vinš: Dostat do tak krátké doby cvičení pro účastníky, spoustu informací a pokud možno co nejvíc praktických příkladů toho, co na cestovatelském blogu funguje a nefunguje, se na začátku zdálo jako nemožný úkol.

Podle reakcí účsatníků se to ale povedlo skvěle a sám jsem měl z kurzu hodně dobrý pocit. Účastníci se aktivně zapojovali, ptali se a nabití festivalovou energií se ani nebáli sdílet své blogovací radosti a strasti. Zájem o kurz na festivalu mě konečně přesvědčil, že mám připravit i jeho delší verzi jako samostatný Naučmese kurz, takže se máte na co těšit!

Kurz: Cestovatelský blog

Pepa Horák

Pepa Horák: Když jsem byl vybrán na fesťák, tak mě to moc potěšilo, ale zároveň jsem byl v takový prekérní situaci. 90 minut je totiž hrozně krátká doba na vysvětlení něčeho, co se sám učím skoro celý život, ale i tak jsem se o to pokusil.

Každý ze 4 kurzů, které jsem vedl, byl v něčem vyjímečný a to především díky lidem co se účastnili. Doufám že se mi povedlo lidem aspoň trochu otevřít nové obzory kolem natáčení a stříhu videí.

A jak už zaznělo několikrát, od mýcho kolegů, jediné, co mě na celém festivalu mrzelo, je že jsem se nemohl sám zajít podívat na ostatní kurzy. Každopádně díky moc za tuhle příležitost a těším se až se zase potkáme!

Kurz: Naučte se natáčet videa

Ohlasy účastníků

Jana BártováFestival byl pro mě velký zážitek. Organizace i lektoři bez chybičky. Můj obdiv! Vše si budu pro sebe ještě dlouho zpracovávat. A doufám, že zde nabyté znalosti či dovednosti brzy využiji. Kvůli tomu jsem zde byla.

Jiří PrůchaKaždý si na festivalu našel to, co ho zajímalo a všichni museli odcházet spokojení a plní nových informací.

Zdenka DanišováPrežila som úžasný deň (a vlastne aj noc) plný nových poznatkov, inšpirácie a stretnutí so zaujímavými ľuďmi. Atmosféra skvelá, jedlo výborné a kurzy na nezaplatnie. Už sa teším na ďalší festival!

Anna KadeřábkováTravel Fest - moje první zkušenost s naučmese a workshopy zaměřené na cestovní ruch. Měla jsem trošku obavy ze zapojení se, extrovertní introverti to nemají jednoduché ;) nicméně uvolněná atmosféra a všudepřítomná nakrájená jablka prolomila ledy! :D Workshopy, co jsem si zapsala byly super - nejvíc mne asi zaujala Street Photography a Dobrovolnictví. Děkuju a těším se na nějaké další akce.

Martina ŘíhováSkvělá akce! Všechny kurzy jsem si užila, bylo super dozvědět se toho tolik za jediný den. Potkala jsem hromadu fajn lidí a totálně mě to nakoplo. Moc se těším, až nabyté znalosti uvedu v praxi. Organizátoři měli vše perfektně zmáknuté. A občerstvení... božská mana, úplná fantazie :)

Jan ŠtětinaStojí to za ten zážitek.

Michaela RabasováByla jsem velmi spokojená se začátkem, průběhem i koncem celé akce. Děkuji organizátorům za skvělou práci. Bylo vidět, že to stálo spoustu úsilí. Díky moc.

Monika FlejberkováFestival je event plný inspirace, skvělých lektorů, výborného jídla, super hudby. Nejenže odejdete s plnou hlavou nápadů, sešitem plných poznámek a spoustou nových kontaktu, ale především s velkým odhodláním posunout svůj projekt zase o kus dál. Jednoduše stojí to za to!

Michal TěhníkAkce plná znalostí, které lidi chtějí sdílet a šířit. Za mě určitě akce roku!

Zdeněk ŘehořTOP!

Hana SekyrováTento ročník byl pro mne BEST ONE EVEEER! Z každýho festivalu, který jsem navštívila, jsem odcházela na vrcholu blaženosti a to nejen díky hromadě supr informací a tipům, ale hlavně díky celý tý bandě lidí, které spojují podobný hodnoty, vášně a po festivalu i zážitky. Protože díky kurzům jsem se přenesla do všemožnejch koutů světa, vcítila se do kůže jednotlivejch lektorů a získala tak za jeden den víc, než za rok života v Praze.

Stala jsem se na chvíli dobrovolnicí v Nepálu, pomohla zachránit krvácejícího člověka a stala se na hodinu a půl střihačkou videí a blogerkou. A to je zkušenost, která se počítá! Takže díky moc Naučmese týmu a všem, kteří mi zprostředkovali tehle den, co nasytil všechny moje smysly a pomohl mi vidět svět zase trochu barevnější a krásnější!

Karolína VodováDen plný inspirativních lidí, zajímavých informací a zábavy.

Ondřej HavelkaSkvělá akce. Velmi přínosný kurzy, fajn atmosféra a hlavně super lidi. Kdo nebyl, přišel o hodně :)

Kateřina MarešováBylo to super, všichni lektoři byli sympatičtí a usměvaví a mnozí z nich mě velice inspirovali :)

Marek UličnýJako vždy super. Pro mě už je to skoro jako rodinné setkání. Potěšilo mě, že i kurzy, na které jsem původně jít nechtěl (Video, Hýbání se) mě hodně daly. Příjemně mě překvapila polévka, čaj a víno v ceně. Cizrna s rýží a a pudink mi úplně nesedly, ale nic, co by mi zkazilo zážitek. Banánový chleba byl naopa k super. Díky všem, určitě to dalo hodně práce!

Marek EibaDen plný skvělých lidí na stejné vlně jako vy, inspirace a učení se nových věcí, které v životě opravdu využijte.

Erika PieschPokud přemýšlíte o investici do svého rozvoje, tak Naučmese Festy jsou to pravé pro vás. Velký výběr aktivit na jednom místě, výborná parta lidí a atmosféra, která vás zpříjemní dny ještě dlouho po tom. A kromě praktických informací si i vyzkoušíte věci, které se opravdu budou v životě hodit. Díky!

Juraj SlotaPrekvapivo dobre zorganizovane, skvela nalada, profi lektori, easy networking.

Michal MájskýFest splnil všechna má očekávání a celý den jsem si užil.

Marek ŠťastnýFestival jsem si užil po všech stránkách... seznámil se s inspirativními lidmi, rozšířil možnosti spolupráce.

Iva WeisserováByl to můj první festival a první akce v NAUČMESE. Bylo to skvělý, poznala jsem hodně nových lidí a dozvěděla se vše, co jsem potřebovala. Za čím jsem šla. Dostala jsem díky festivalu nové nápady a energii do práce! :-)

Nikola HalamkováFestival jsem si opravdu užila a byl velice inspirativní v mnoha směrech. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, o kterých jsem předtím neměla ani tušení. Všichni lektoři byli velmi sympatičtí a fakt se vyznají :-) Celkově to byl moc fajn den a určitě bych si to zopakovala.

Štěpánka PivovarníkováVýborně zorganizovaná akce, na které se člověk potká s podobně naladěnými lidmi. Poznáte tu spousty nových a příjemných tváří, načerpáte spousty nových informací a inspiraci (nejen) na cesty... Těším se na příští rok!

Robert MaleterFestival bol super akcia, nabitá pozitívnou a energizujúcou atmosférou, zaujímavými kurzami a skvelými ľuďmi. Výborná organizácia, veľmi fajn priestory, skvelá káva, čaj i občerstvenie. Dúfam, že fest sa uskutoční i budúci rok a so mnou možte určite počítať.