Stoupání do literárního nebe

Vážení účastníci prvního Literárního Festu, když jsme se v září 2014 potkali s Adamem a začali vymýšlet tematický vzdělávací festival, přišlo nám spojení Naučmese a Literární akademie jako zajímavý nápad.

Měli jsme ale spoustu obav, protože tohle nikdo z nás ještě nikdy nedělal. Nicméně jsme pevně věřili společné myšlence, která by mohla obohatit další lidí.

Po čtyřech měsících intenzivních příprav jste se nám odvděčili rekordní účastí (150!), skvělou atmosférou a jedním dnem, na který budeme minimálně rok rádi vzpomínat.

Literární Fest 2015 byl o úspěšném překonávání sto dvaceti jedna schodů rozložených do čtyř pater. To vše za účelem sebevzdělání a poznání skvělých lidí.

Vezměme to ale pěkně od podlahy

Přízemí: Registrace a šatna
Tohle místo si všichni dobře pamatujete. Nejen usměvavé slečny, ale i téměř povinný alkoholový doping při odchodu. Tady všechno začalo i skončilo, zde sídlil první a poslední dojem celého festivalu.

1. patro: Přesunutý kurz meditace
Zastavení, kde jste mohli meditovat, nabrat dech a stoupat zase nahoru.

2. patro: První kurzy
Ve druhém patře to už pomalu začínalo žít – dva lektoři a nevyužitý automat na kávu. Proč si taky dávat něco instantního, když můžeme stoupat výš, že?

3. patro: Káva, čaj a další kurzy
Většina z vás nám ráno, prakticky ihned po příchodu, pokládala otázku: „Kde je tady kafe?“ Ranní obrovská fronta se znovu utvořila téměř každou pauzu, což nás utvrdilo v tom, že pojízdná kavárna Čekárna byla dobrá volba (Standa zdraví!).

Trochu neplánovaným zpestřením se stal stánek s čaji. Okukoval jsem bedlivě, že i ten se vám moc líbil. (Díky, Adame, za tenhle nápad! A veřejná omluva za to, že se mi ta myšlenka zprvu úplně nepozdávala.) Pokud pomineme doplňování teinu a kofeinu, tak i ve třetím patře samozřejmě sídlily další kurzy.

4. patro: Jídlo, aula a ještě více kurzů
A jsme tu! Komu vyhládlo, byla tu pro něj k dispozici děvčata z Cafe Bazaar se spoustou sladkých i slaných pochoutek.

Aula – zahájení, zakončení, zařazení Pikachua do soutěže a nezapomenutelná after párty.

Večer pracoval DJ Adam tak svědomitě („Nedáte si ještě víno?“), že se nám ani do Lucerny „za písničkou“ nechtělo. Kdo chyběl na after párty, o hodně přišel. Ale to už snad každý ví…

Za celý den jsem neopustil budovu Literární akademie a můj krokoměr naměřil skoro osmnáct tisíc kroků. To znamená, že jsem šel více než sto dvacetkrát nahoru a dolů (kuřák, no).

Snad podobné je to, pokud se člověk něčemu novému učí – většinou je nutné smířit se i s potem a klesáním, které potom zase znamená možnost stoupat. Doufáme, že i vám to neustálé zdolávání schodů k něčemu bylo!

A pokud jste si všimli oslovení na začátku, objevilo se tam slůvko „prvního“.

Je rozhodnuto, další Literární Fest bude. Letošní výstup do čtvrtého patra byl totiž jen začátek a my budeme moc rádi, pokud se k nám za rok (někteří znovu) přidáte!

Tak zase příště!
Za organizační tým,
René Nekuda

P.S. Co o festivalu napsali samotní účastníci si můžete přečíst: tady, tadyhle, tuhlenc, tu tež nebo nakoukněte semhle či támhle.

Další Naučmese Fest?

Tak určitě! Máme nápady na konkrétní tématické festivaly, prvním byl Literární Fest, další budou následovat. Pokud nechceš minout okamžik spuštění – nech nám hned vedle v pravo svůj email.

Co o festivalu říkají lektoři

Dominika Šindelková

Dominika Šindelková: Líterární fest byl pro storytelling obrovský guest. "Zredukujte potřebný workshopový čas na minimum, maximalizujte počest účastníků a vše si dejte čtyřikrát po sobě." Úkol se zdál nesplnitelný.

U storytellingu platí, že čím delší doba a úsilí potřebné pro splnění, tím lepší odměna. Mě ale Literární fest odměnil vrchovatě. Za devadesát minut jsme udělali velký kus práce! Ukázali jsme si moc a pomoc storytellingové metody při tvorbě příběhů a vyprávění a každá skupina vymyslela funkční a zajímavý příběh. Nevěřím tomu, že by na úspěchu neměla velkou zásluhu uvolněná a přátelská atmosféra, která na festu panuje. A zájmová a věková různorodost návštěvníků byla dalším z katalyzátorů. Vést workshop v takovém prostředí je čistá radost.

Kurz: Storytelling

Michelle Losekoot

Michelle Losekoot: Naučmese festival na Literární akademii byl úžasný. Vidět pohromadě tolik mladých lidí, kteří chtějí tvořit, měnit, vyprávět příběhy a předávat vědomosti, bylo fantastické.

Celý den jsme se společně pohybovali v online světě, ve kterém jsme hledali velké i malé příběhy, ty úspěšné i neúspěšné.

Byl to jeden z nejlépe zorganizovaných festivalů, od servisu směrem k účastníkům až po výběr skvělého jídla, kávy a čajů. Z energie, kterou mi všichni zůčastnění předali, budu žit ještě dlouho. :) Víc takových akcí, prosím!

Kurz: Jak prorazit na netu

Adam Novák

Adam Novák: Naučme se fest byl pro mě skvělou příležitostí jak nadchnout pro kreativní nápady za jeden den velké množství lidí. Osobně jsem byl překvapen nadšením účastníků a chutí naučit se něco nového a přitom se navzájem ještě pobavit, takže jsem si pomalu nestačil uvědomit, jak rychle ten den uběhl.

Festival byl pečlivě a s láskou zorganizován, jídlo i pití chutnalo výborně. Nálada panovala skvělá. Takže nezbývá než dodat kreativním nápadům a Naučmese Festu zdar!

Kurz: Kreativní nápady snadno a rychle

Jana Semelková

Alexandra Horová: Díky za novou zkušenost. Doufám, že ti, kdo se zajímali o redakční práci se ode mě dozvěděli něco užitečného a že se nenudili.

Dlouho mi také leželo v hlavě pár otázek na které jsem hledala odpovědi a těch se mi bohatě dostalo od účastníků festivalu. A navíc jsem se výborně bavila. Snad jsem nebyla sama.

Kurz: Tvorba knihy očima výtvárného redaktora

Daniel Gamrot

Dan Gamrot: Literární Fest byl pro mě, navzdory účasti na všech předchozích akcích Naučmese, malou neznámou. V roli ne-spisovatele ukázat lidem, jak využít myšlenkové mapy pro psaní? Ano, velká výzva a ve finále velká zábava.

Bezchybná organizace mi skvěle pomohla v naplnění záměru - nechat účastníky objevit v čem mohou být mapy pro jejich práci přínosem. A desítky perfektně zpracovaných map, které se na závěr v místnosti povalovaly, mě ujistily v tom, že "teď" mají to nejdůležitější - první krok - úspěšně za sebou.

Kurz: Myšlenkové mapy pro psaní

René Nekuda

René Nekuda: I když jsem patřil k organizátorům Literárního Festu, netušil jsem, jaký bič jsem si na sebe ušil, když jsem zvolil teoretickou přednášku. Vést čtyřikrát za sebou prakticky stejný monolog mi v jednu chvíli úplně vygumovalo mozek.

Nicméně nové zkušenosti jsou pro mě velmi důležité, čili toho vůbec nelituju. Ba naopak!

Tím pádem za to děkuju všem, kteří se ke mně přihlásili. A doufám, že si také odnesli nějakou novou zkušenost a že si celý festival pořádně užili!

Kurz: Příběhy jsou všude okolo nás

Lucie van Koten

Lucie van Koten: Literární Fest 2015 bylo takové menší trýznění nás lektorů. Ne, že by účastníci byli nepříjemní nebo že by pokulhávala organizace. Naopak. Ten den byl bezva - výborní lidé, výborné jídlo, velká super afterparty.

Ale problém je, že musíte celý den o přestávkách pořád poslouchat lidi, co si vyměňují dojmy z předchozích kurzů, jsou celí nadšení, natěšení a plní odhodlání a vy musíte jít povídat před tabuli, místo abyste taky mohli zavítat na ty úžasné kurzy svých kolegů...:-)

Kurz: Blogujte a buďte vidět

Milan Prikner

Milan Prikner: Kdybych nebyl na Literární Fest pozván jako lektor, určitě bych na něj vyrazil jako účastník a pak by mi zajisté nedělalo takové problémy vyplodit srozumitelnou zpětnou vazbu jako teď. :-)

Festival jsem si naplno užil, potkal se s dalšími zajímavými lidmi a s účastníky mého kurzu jsme se naučili, jak lze papír s textem na vyhození použít i jinak, než ho zmuchlat a hodit do koše – složit z něj origami.

Kurz: Origami

Michał Stec

Michał Stec: Když jsem na brněnském Naučmese Festu připravoval pro všechny účastníky kávu, říkal jsem si jaké to asi je být na takové akci lektorem. Ani ne za rok jsem tu šanci dostal taky a můžu říct, že je to skvělé!

Každý můj kurz byl komorní a tak jsem dostal jedinečnou šanci lidem představit svět specialty coffee včetně ukázky, jak si skvělou kávu můžou připravit i sami doma. Příjemně jsme si popovídali o všem, co s kávou souvisí a vyřešili některé zapeklité problémy jako proč si nekupovat domů kapsle a na co si dávat pozor během nákupu zrn. Byl to náročný den, ale zároveň ohromně motivující. Jak pro mě, tak doufám i pro návštěvníky kurzu.

Kurz: Jak na skvělou kávu doma

Richard Vrdlovec

Richard Vrdlovec: Především mě potěšilo, že si mne Adam vybral do týmu lektorů pro rozšíření tvůrčího potenciálu literárních tvůrců. Sice sám ještě můj kurz nenavštívil, ale asi musel podvědomě tušit, že meditace způsobuje rozšíření vědomí a kreativity způsobem, který snad můžou vyrovnat pouze nelegální drožky a to ne bez následků.

Jako lektor jsem si užíval nenucenou atmosféru, kterou vytvářel organizační tým a se kterou elegantně řešil provozní záležitosti. Celý den se nesl na vlně radosti (no, možná jsem trochu víc meditoval), která vrcholila společným zakončením a odvázaným večírkem, na kterém nechybělo to podstatné.

Kurz: Meditací k vyklidnění mysli

Ohlasy účastníků

4fyujz0bafvouel-mirka-slamova.jpeg Mirka Slámová

Byla to prostě krásná akce. Moc se mi líbil Adamův úvod - jsme tady a děláme si svět krásnější - nebo tak nějak to řekl :-) Škoda, že mi nevyšla after party, tak snad příště.