Vánoční výběr kurzů

Základy meditace

20140212-114542-dsc-4556-lr-003.jpg

Richard Vrdlovec

Již jako dítě jsem uvažoval nad principem úroku a správným jógovým dechem. Během života jsem získal neobyčejné porozumění pro obě tyto aktivity: investování a jógu. Poněkud neobvyklé? Jen na první... Více o lektorovi »

20140212-114542-dsc-4556-lr-003.jpg

Richard Vrdlovec

Již jako dítě jsem uvažoval nad principem úroku a správným jógovým dechem. Během života jsem získal neobyčejné porozumění pro obě tyto aktivity: investování a jógu. Poněkud neobvyklé? Jen na první... Více o lektorovi »

5b1rnwuvb6m-img-5015.jpg
Lotus, Dlouhá 2, Praha 1, 4. patro, Praha (mapa)

Termín je dostatečně naplněn – kurz proběhne, hurá!

Zbývá 10 míst

Přihlášení účastníci

Nevyhovuje ti termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti vědět, jakmile lektor vypíše nový termín.

Kurz již navštívilo 133 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Chtěli byste začít s meditací, která přináší tolik potřebné uvolnění, příjemnou koncentraci a úžasné hluboké poznání? Není to nic těžkého, ale taky to nejde samo: je třeba se to postupně naučit. Odměnou vám bude znovuobjevená radost a neobyčejné zážitky.

Technicky vzato, učím v theravádové tradici meditace samatha a satipathana - vipassana, neboli meditace klidu a všímavosti - vhledu, což jsou nejrozšířenější a dle mých zkušeností také nejúčinnější meditace. Lekce bývá rozdělena na čtyři části. Každý týden se posuneme o krůček dál ve schopnosti meditovat:

  • A pro představu video z přednášky pro Creative Mornings:Úvodní instrukce a vedená meditace
  • Teorie a praktické tipy pro překonání překážek
  • Samostatná meditace v tichu
  • Otázky a odpovědi, zopakování hlavních poznatků

Proč přijít na kurz ke mně?

Již více než 15 let praktikuji jógu, začal jsem fyzickým cvičením a postupně přidával další vrstvy které patří pod širší pojem jógy (rádža jógu). Po zkušenostech s různými technikami meditace (v hinduistických stylech) jsem před mnoha lety začal s meditacemi na dech (dle Buddhovy nauky). Učím je od poloviny roku 2014, poté, co jsem se dostal do stavů pohroužení v tradiční buddhistické meditaci samatha a vipassana a přesvědčil se o nebývalé síle této techniky.

Účastnil jsem se desítek meditačních ústraní, navštěvoval přednášky světově proslulých učitelů různých významných Buddhistických škol a čerpal z mnoha knih. Především časově rozsáhlou každodenní praxí jsem získal nezbytné znalosti a zkušenosti, které dokážu propojit s moderní psychologií a filosofií, kterou jsem vystudoval. Protože jsem také člověk praktický (byl jsem mnoho let zaměstnancem v extrémně konkurenčním prostředí investičního bankovnictví a nyní podnikám), snažím se tuto nejstarší (Buddhovu) meditaci učit co nejjednodušším způsobem, bez náboženského obsahu. Sám jsem musel nejprve projít klikatou cestou poznání (kterou bych vám chtěl ušetřit) a setkávat se s nepřehlednou buddhistickou naukou na náboženském základě, abych postupně pronikal do praktických technik meditace. S těmito technikami je ale možné začít rovnou a není třeba být buddhistou či k tomu směřovat. Snažím se vysvětlovat teorii uchopitelnou zdravým rozumem a dávat praktické pokyny k meditaci, podle kterých může každý začít meditovat a tím měnit svůj život k lepšímu. 

Učil jsem již pár desítek kurzů a několik ústraní a setkal jsem se s velmi pozitivními reakcemi, jak např. "Takhle dobře mi to ještě nikdo nevysvětlil." :) Průměrná známka všech hodnocení od účastníků kurzu je 1,5. Mám z toho samozřejmě ohromnou radost a motivuje mě to k učení a dalšímu zlepšení.

Odkud a kam tě kurz posunul?

(odpovědi od minulých účastníků)

"Z mlhavé obecné představy o meditaci k jasné a konkrétní technice."

"Na kurz jsem šel s tím že už nějakou meditační zkušenost mám, předpokládal jsem že získám nové poznatky a přiměji se meditovat častěji, pravidelněji, což se povedlo."

"O meditaci jsem uvažovala dlouho, díky kurzu jsem konečně začala. Zatím hledám nejvhodnější čas během dne a formu, abych si z meditace udělala pravidelný denní rituál. To se mi ještě úplně nedaří a některé dny vynechávám. Podstatné pro mě ale je, že jsem začala :)"

"Velmi se mi líbila meditace v chůzi kterou rozhodně budu využívat, dobře jsem pochopil rozdíly mezi meditací samatha a vipassana a jejich účely."

"Základní povědomí jsem jeste pred kurzem mel, ale dozvěděl jsem se spoustu užitečných a praktických informaci, které využívám. Ukázal jsi mi, ze meditace muze byt i zabava a dá se dobre pouzit i pro pracující lid :)"

Termíny konání:

Celý kurz trvá osm týdnů; zde si můžete koupit první lekci a pak se rozhodnout, zda chcete pokračovat. Lekce se bude konat vždy v neděli, od 19:00 do 21:00, po první lekci tedy ještě sedmkrát.

Je důležité přijít na první hodinu, kde bude vysvětlena nezbytná technika. Na druhé ji ještě rychle zopakujeme a pak lekce navazují volněji, takže je možné v případě potřeby i vynechat. Počítejte také s domácím cvičením, cca 15 minutami pro meditaci každý den.

Co si vzít s sebou?

K meditaci nic nepotřebujete. K dispozici jsou podložky, polštáře k sezení či židle (opravdu není třeba sedět na zemi). Můžete si ráno obléknout takové oblečení, aby vás při sezení na zemi neškrtilo, nebo se na místě převléknout; já osobně to neřeším.

Kapacita kurzu bývá zcela naplněna; pouze část účastníků přijde z Naučmese, takže se zde klidně přihlašte jako jedni z prvních, sami nebudete. Pro další informace pište či volejte.

Těší se na vás Richard Vrdlovec

Doprovodné fotky

  • 20141004-190259-Lotus.JPG
  • 7888620-6757140-lotus-schodiste.jpg
  • 5229100-8679930-lotus-ven.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články a informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.