Webové lego? Drupal!

7439460-pavel-ovesny-800-ctverec.jpg

Pavel Ovesný

Baví mě život na volné noze, pro který se snažím nadchnout i ostatní. Proto vzniknul můj první kurz Punkové podnikání, kde s dalšími freelancery i těmi, kteří to chtějí teprve zkusit, sdílíme... Více o lektorovi »

20121116-000145-drupal_lego.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Kurz již navštívilo 41 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Stavění webů jako hra plná klikání, přetahování myší a jednoduchých konfigurací? Vítejte ve světě Drupalu, robustního a díky velkému množství modulů flexibilního a variabilně použitelného redakčního systému. Exkurze napříč přednostmi tohohle propracovaného systému bude praktická - během tří hodin nainstalujeme a nastavíme jednoduchý web cestovní kanceláře, který pak dostanete k domácímu experimentování. Poznámka: aktuálně nabízím možnost online kurzu přes Skype a sdílenou obrazovku - trvá 2 hodiny, ale budu se individuálně věnovat jen Vám.

Na něm si ukážeme:

  • práci s obrázky - v Drupalu jednoduše nahrajete fotku ve originálním rozlišení a můžete z ní na různých místech webu pomocí volitelných paternů získat panoramatickou nudli, čtvercový thumbnail nebo třeba středně velký obdélník použitelný v článcích. Velkou výhodou je, že přednastavené rozměry je možné v budoucnu centrálně změnit (např. při redesignu).
  • jak pracovat s různými typy obsahu (fotogalerie, aktuality, zájezdy) a přiřadit k ním různé typy polí (např. pro zájezdy připravíme formulář s možností speciálních políček pro cenu, termín, slogan, kategorie atd.)
  • "atomovku Drupalu", modul Views, který umožňuje díky klikatelnému rozhraní vytvářet z dat v těchto polích uložených stránky nebo bloky a podle různých parametrů je řadit. Např. stránku zájezdů s nadpisem, sloganem, titulní fotkou a 300 znaky z hlavního textu, nebo blok zájezdů s nadpisem a cenou, seřazených podle termínů.
  • systém regionů (např. záhlaví, boční sloupec, patička atd.) a boxíků, které můžete tažením myší přesouvat mezi regiony, vytvářet a zapínat. Navíc je možné nastavit viditelnost každého boxu pro konkrétní stránku a tvořit tak variabilní layouty.
  • pokročilou správu uživatelů s libovolným množstvím rolí (úrovní) a detailním přidělením pravomocí

Pro koho je kurz vhodný?

Z důvodu komplexnosti Drupalu kurz nedoporučuju úplným začátečníkům. Nejvíce si z kurzu odnesou ti, kteří již mají zkušenost s webovými technologiemi, používají frameworky (např. Nette) nebo chtějí srovnání s jinými CMS jako je Wordpress nebo Joomla.

Proč se o Drupal zajímat?

Drupal je velmi komplexní nástroj, kde se dá díky kombinací modulů obejít bez programování i na středně velkých projektech. Mimo jiné je to skvělý nástroj na prototypování budoucích či průběžně vyvíjených webových projektů pro různé kreativce, kteří se nechtějí učit programovat. S chutí učit se novým věcem pak můžete s Drupalem rychle dělat opravdu velké pokroky. 

Které weby běží na Drupalu?

V Česku například web TV Prima nebo Česká pozice, v zahraničí MTV UK, oficiální stránky Londýna, Bílého domu a samozřejmě tisíce dalších. Z mých prací mohu uvést např. můj vlastní projekt Vegmania. O návodech pro Drupal píšu také blog.

Doprovodné fotky

  • 20140418-012138-drupal_admin_01.jpg
  • 20140418-012138-drupal_admin_02.jpg
  • 20140418-012138-drupal_admin_03.jpg
  • 20140418-012138-drupal_admin_04.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články a informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.