Vylaď svůj blog!

611dcq9a29c-img-0084.jpg

Pavel Ovesný

Miluju život na volné noze. Píšu články o rostlinné stravě pro vlastní web Vegmania.cz a pořádám kurzy veganského vaření. Jako Lesa Pán radím volnonožcům formou celodenní konzultace v přírodě. Vlastním roční jízdenku ČD Více o lektorovi »

95ofmvlk7qn-vylad-svuj-blog.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

K úspěšnému blogování většinou nestačí jen silné téma a schopnost čtivě psát. Prosadit se dlouhodobě mezi silnou konkurencí také vyžaduje přehled zákonitostí fungování online světa. Pokud už máte vlastní blog, ale vše okolo něj děláte tak nějak intuitivně, dost možná vás tento kurz popostrčí kousek dál. Prostřednictvím odhalení typických záludností, AHA momentů i ukázek dobrých řešení chci naznačit, jak se na blog dívá dlouholetý tvůrce webů. Kterým tématům se kupříkladu koukneme na zoubek?

Statistiky / Analytika

Statistika nuda je, má však cenné údaje... a zdaleka neslouží jen sledování návštěvnosti. Je průzkumem trhu vašich čtenářů. Zjistit můžete například, že:

  • počet návštěvníků z mobilních zařízení už dotahuje ty z počítačů - a vy stále nemáte responsivní šablonu...
  • u blogů titulní stránka často není zdaleka tou nejnavštěvovanější - nevěnujete ji zbytečně mnoho pozornosti?
  • některé starší články se vám fakt povedly a i po dvou letech mají stále slušnou čtenost - nestálo by za to do nich přidal odkazy na jiné články, trochu je vylepšit....

Rychlost načítání webu, obrázky a spol.

Už jsem zažil homepage, která měla velikostně v MB stejně jako patnáctipísničkové mp3 album z ulož.to. Opuletní grafikou a obrázky v tiskovém rozlišení uděláte svým čtenářům leda díru do kapsy účtem za mobilní data. A trpělivost s pomalým načítáním webu nemají ani vyhledávače. Ve výsledcích pak skončíte na konci pelotonu. Ukážeme si, jak ideáně pracovat s obrázky. Jak najít případná slabá místa a blog zrychlit.

SEO

Jakkoliv může SEO vypadat jako neprostupné pichlevé houští, má svůj půvab i logiku. Pokusíme se mu přijít na chuť. Řekneme si, k čemu slouží meta tagy a kdy má smysl si s nimi dát práci. Co je analýza klíčových slov a jak může posloužit vaší obsahové strategii. Jak "vytunit" článek, aby se po něm oblízli čtenáři i vyhledávače. Že záhadné "off page faktory" fungují dost podobně jako prosté doporučování v našem fyzickém světě vezdejším.

Marketing / Osobní značka

Je pro vás marketing zábavou nebo nutným zlem? Využíváte jen jeden kanál nebo máte pět různých sociálních sítí a stojí vás spoustu času je udržovat. Využíváte také e-mail? Píšete z vnitřní potřeby a skrýváte se za škraboškou anonymity nebo je blog prostředníkem vašeho jasného záměru a jdete se svým jménem jako s kůží na trh? Na propagaci nahlédneme z různých úhlů a budeme sdílet, co vám funguje.

Další témata

Protože jde o premiérový výkop kurzu, o možných dalších okruzích rozhodnete vy, kteří se na něj přihlásíte. Může to být témata okolo partnerství, monetizace blogu i "ajťácké hchkrdtn", jako je protokol https://, domény, hostingy a podobně. Nakoukneme na vaše blogy a čas určitě zbude i na případné další dotazy.

Co ale určitě probírat nebudeme?

Téma vašeho blogu, vlastní psaní, stylistiku... Mám za sebou sice dlouholeté editorské zkušenosti, ale tento kurz je především o všech těch technických aspektech okolo. Což ale ne vždy musí znamenat nutně nudných.

Komu je kurz určený?

Těm, kteří už nějakou dobu blog mají a příliš nerozumí technickým aspektům. Obzvláště jej ocení majitelé a majitelky blogů postavených na redakčním systému Wordpress, ideálně na vlastním hostingu. Pak půjde jistě mnohé z mých doporučení snadno realizovat. Pokud vám však z řádků výše jde hlava kolem, dost možná to nebude váš šálek kávy. Ale i moji klienti o mně tvrdí, že mluvím "lidštinou" a já se budu snažit o co největší srozumitelnost. A zdravý selský rozum a trocha otevřenosti na vaší straně by jako výbava na "Vylaď svůj blog" mohla stačit. A pokud máte i špetku analytického myšlení, myslím, že si budeme báječně rozumět.

PS: do Řevnic se dostanete pohodlně za 30 minut vlakem z centra Prahy (Hlavní nebo Smíchovské nádraží). Vlak jezdí 2x za hodinu, ve špičce 4x za hodinu. Po kurzu můžete vyrazit na výlet do okolních lesů (rád vám poradím kam) nebo zůstat "coworkovat" do následujícího večerního kurzu.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.