Jdeme všichni sborem za Cyrilem, Bolkem či Doubravkou

6p1cjitewje-1p8a1185-orez.jpg

Matouš Horák

Jmenuji se Matouš Horák a se ženou provozujeme Malostatek Blatiny, kde ekologicky hospodaříme, ale i poskytujeme dočasný i trvalý azyl zvířatům i lidem všech Více o lektorovi »

6p1cjitewje-1p8a1185-orez.jpg

Matouš Horák

Jmenuji se Matouš Horák a se ženou provozujeme Malostatek Blatiny, kde ekologicky hospodaříme, ale i poskytujeme dočasný i trvalý azyl zvířatům i lidem všech Více o lektorovi »

6vp2h0cgt1e-1p8a0810.jpg
Malostatek Blatiny - Přešín 84, Čížkov (mapa)

Kurz je individuální

Kurzu se již zúčastnili

Nevyhovuje ti vypsaný termín?

Nech nám svůj e-mail – dáme ti obratem vědět, jakmile lektor vypíše další nové termíny.

Poznámka k termínu

Záleží, jak se domluvíme. Čas v popisu kurzu je pouze orinetační. Odpoledne nebo večer v jakýkoliv pěkný den.

S sebou pevnou obuv a oděv vhodný k zachlupení ;-) V létě mikinu za pas, pokud by mrak zakryl slunce nebo pláštěnku do torny, pokud by to vypadalo na déšť. V zimě teplou obuv i oblečení, vaťák nebo péřová bunda výhodou, šála a čepice nutností.

Jaké to je, když se tur domácí stane Vaším plnohodnotným pracovním partnerem? Jaké to je, když respektujete zvíře desetkrát těžší, než je dospělý člověk?  Jak docílit toho, aby toto klidné, pomalé avšak trochu paličaté zvíře respektovalo Vás? Jaké je to mít s tak obrovským zvířetem vztah založený na oboustranné důvěře?

Tažní voli se zúčastnili obou světových válek, hrají významnou roli v bájné legendě o Přemyslu Oráčovi, jsou na pražském orloji, bankovkách, mincích, vlajkách i ve vánočních jesličkách. Na počátku dvacátého století počet tažných párů volů trojnásobně převyšoval počet koňských. Kde jsou voli teď?

Volský potah se dá trefně charakterizovat anglickým souslovím:

                           "Lovely slow pace of life . . ." 

Při kurzu se dozvíte, jaká je práce s volem oproti práci s koněm a kde jsou hlavní rozdíly mezi těmito zvířaty, s kterými dnešní společnost zachází zcela odlišně.

Zajímá Vás, čeho se krávy nejvíce bojí? Co jsme od krav potřebovali tak důležitého, že jsme se rozhodli je domestikovat? Jakým směrem se díky nim mohl náš život ubírat? Jak to je i není s lidskými genomy schopnými štěpit mléčnou laktózu? Jak krávy komunikují bez používání mimiky? Jak poznáte, že krávě nejste sympatičtí? Kdy krávy spí, když šestnáct hodin denně potřebují k tomu, aby zpracovaly potravu? Spí vůbec krávy?

Uvidíte práci s volem na vlastní oči a budete si moci vyzkoušet, zdali i Vás bude respektovat.

Nahlédnete do volských očí, které jsou jedny z nejkrásnějších ve zvířecí říši.

Zkusíte si, jaké to je sloužit zvířeti a jaké to je, pokud zvíře slouží Vám.

Řídit kolektiv nebo firmu je běžná věc. Ale řídit volka Bolka, dřívějšího obyvatele výzkumného ústavu, pozdějšího adepta na utracení a dnes filmové hvězdy, je věc odlišná, přeci však inspirující. Třeba Vám bude i povídán příběh o tom, jak byl Bolek zachráněn a jak znovu nalezl v člověku zalíbení.

Jak probíhala domestikace pratura si budete moci představit na volkovi Cyrilovi, nejvyšším zástupci tura domácího v ČR. Prozradím Vám, jak byla tato volská osobnost u nás na malostatku domestikována a za jak dramatických okolností.

Proč jsou rohy teplé? Jaký byl největší vůl na světě a kolik vážil? Jakou má vůl sílu? Proč je zakázáno legislativou na volech jezdit? Jak vypadá „volooké“ děvče? Kovají se volové? A kolika se dožívají? Nevím o volech vše. Jen více než ostatní. Rád zodpovím všechny Vaše otázky, pokud na ně budu znát odpověď.

Náplň našeho setkání nechám na Vás a budu rád, když mi svou představu sdělíte předem. Pokud představu nemáte, já jich mám naštěstí dostatek a nudit se rozhodně nebudete. Můžeme si třebas dlouze povídat o historii, ve které mnohokrát tažný skot sehrál důležitou roli, stejně jako v umění nebo v náboženských symbolikách. Můžeme hovořit o plemenech, domestikaci, chování, postrojích nebo povozech. Můžeme se takovým povozem projet, dovézt s ním dřevo, projíždět se krajinou nebo volky pást, hladit, česat a snažit se pochopit, proč tato zvířata nemají v dnešní době již žádného zastání. Můžeme dojit genové rezervy českého strakatého skotu, můžeme je hladit, pást či si o smyslu uchovávaní genových rezerv jen povídat. Záleží na Vás, zdali se chcete učit metodice, kterou můžete uplatnit jako majitelé kravky, nebo Vás pouze zajímá, jak se tato zvířata projevují, chovají a jakými jsou společníky. Nehledejte ale u nás cirkusovou ani pouťovou zábavu. Naším svěřencům důvěřujeme a díky tomu mohou i oni důvěřovat nám.

Kurz je vhodný pro jednoho člověka, nebo dva (maximálně tři) lidi, kteří se znají. My, voli, jsme tu pro vás, nikoliv Vy pro nás, tudíž termín a čas setkání necháme na Vás. Odpolední hodiny jsou po domluvě vyhovující jak ve všední den, tak o víkendu. Cena je uvedena za dvouhodinový kurz bez ohledu na počet účastníků (maximálně tři účastníci). 

Práce s lidmi je podobná té s voly. Voli však mají o dost pomalejší tempo a za žádných okolností nikam nespěchají. Rychle se roztáčející spirála doby je nechává klidnými. Avšak podobenství je tu vícero. Bude jen na Vás je nalézt a ve vhodný čas zužitkovat.

Kurz je pořádán v areálu Malostatku Blatiny, který leží na samotě v brdských lesích, mezi třemi našimi rybníky, v roztomilém údolí pastvin, na kterých se pasou naši rohatí svěřenci.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.