Celodenní kurz tvůrčího psaní

20141215-155429-10632857-799530386736889-3259961052936955618-n.jpg

Richard Skolek

Pracuji jako překladatel, spisovatel a lektor. Píšu do novin a časopisů, spolupracuji s rozhlasem, vedu kurzy tvůrčího psaní a kurzy o vydávání knih. Zatím mi vyšlo šest knih – sbírka fejetonů... Více o lektorovi »

3214500-screenshot_1.jpg

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Máte spoustu nápadů, ale nedokážete je dát na papír? Nosíte v hlavě příběhy, ale nevíte, jak je napsat? Hledáte delší intenzivní workshop, který by šel do hloubky? Pak je tento kurz přesně pro vás.

Pro koho je kurz určen?

Kurz je určen pro všechny, kdo chtějí psát a mají zájem o delší setkání. Je vhodný jak pro začátečníky, kteří zatím napsali jen pár stránek, tak i pro trochu zkušenější tvůrce, co už mají hotových několik delších povídek.

Kurz zahájíme blokem kratších i delších praktických cvičení, která nám poslouží k rozcvičení a k povzbuzení kreativity; zároveň si na nich také ukážeme různé techniky tvorby textu. Na některých budete pracovat sami, jiná budete řešit ve dvojici nebo s celou skupinou. Na konci této části se také podíváme na jednoduchý způsob, jak vylepšit a ozvláštnit jakýkoliv text, a následně si ho vyzkoušíme v praxi.

V další části bude následovat přednáška a diskuze zaměřená na tvorbu příběhů - budeme probírat řadu různých modelů a postupů, vysvětlíme si specifika tvorby hlavní postavy příběhu, podíváme se na klíčové aspekty textu, které si před psaním musíme rozmyslet, vyjmenujeme všechny možné pilíře příběhu, probereme čtyři zásady, které musí každý příběh splňovat, a mnoho dalšího. Vše si podrobně ukážeme na příkladech.

V následujícím bloku zkusíte napsat jeden delší text. Při řízené diskuzi na něj pak od ostatních dostanete zpětnou vazbu a pokud budete mít pocit, že byla přínosná, zkusíte ji do textu nějakým způsobem zapracovat.

Nakonec si uděláme krátké autorské čtení, na němž ostatním účastníkům svůj text přečtete.

Co konkrétního se na kurzu například dozvíte?

V rámci přednášky o tvorbě příběhů se podíváme například na známý fenomén "sparingpartnerů" - začneme u klasického tandemu geniálního detektiva a jeho o něco hloupějšího kolegy, záhy se však přesuneme ke komplexnějším příkladům, například k vůdci sekty, který cíleně a opakovaně ponižuje svého stoupence, aby nad ním neztratil moc. Probereme nejčastější typy vztahů mezi hlavní postavou a sparingpartnerem a podíváme se na variace, v nichž se mohou vyskytovat. V rámci diskuze se zaměříme především na to, k čemu je sparingpartner autorovi a jak může svou přítomností pomáhat příběhu.

Co s sebou?

Na konci kurzu dostanete přehledný seznam všeho, co budeme probírat (včetně zadání všech cvičení), potřebovat tedy budete jen papír a psací potřeby, případně notebook.

Bonus

Po kurzu můžeme dál individuálně pracovat na vašem delším textu.

Proč si vybrat mě?

Kurzů tvůrčího psaní se u nás pořádá celá řada. Proč byste tedy měli přijít právě na ty mé? Třeba proto, že jako jeden z mála lektorů tvůrčího psaní skutečně píšu – zatím mi vyšlo šest knih. Většina ostatních kurzů je bohužel vedena lektory, kteří se o psaní zajímají a hodně si toho o něm přečetli, ale žádnou vlastní tvorbu vám neukážou. Neznamená to, že by vás nemohli nic naučit, ale vlastní zkušenosti jsou zde myslím klíčové. Pokud tedy hledáte někoho z praxe, neváhejte a přihlaste se. Rád se s vámi na některém z kurzů potkám.

Poznámka

Kurzy tvůrčího psaní jsou vždy zaměřeny na konkrétní téma a nijak na sebe nenavazují, obsah některých kurzů se proto může částečně překrývat. Pokud už jste u mě nějaký kurz tvůrčího psaní absolvovali a nevíte, zda by pro vás byl přínosný i další, je lepší se zeptat - rád vám řeknu, jak moc jsou si vybrané kurzy podobné.

Doprovodné fotky

  • 1292600-12792205_1690030341253054_8320851335034960385_o.jpg
  • 1981920-1.jpg
  • 3925510-2.jpg
  • 3664430-3.jpg

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články a informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.