Základy meditace

Richard Vrdlovec

Richard Vrdlovec

Od roku 2004 praktikuji jógu, asi v roce 2012 jsem začal s meditacemi na dech. Po roce/dvou oťukávání jógou jsem si uvědomil, co to znamená vnímat své tělo, mít z něho radost, cítit se zdravý. Byl... Více o lektorovi »

Základy meditace

Kurz bohužel není aktivní

Nech nám svůj e-mail, dáme ti vedět, až bude kurz aktivní Sledováním kurzu dáš lektorovi podnět, aby kurz obnovil! ;)

Kurz již navštívilo 64 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

Chtěli byste začít s meditací, která přináší tolik potřebné uvolnění, příjemnou koncentraci a úžasné hluboké poznání? Není to nic těžkého, ale taky to nejde samo: je třeba se to postupně naučit. Odměnou vám bude znovuobjevená radost a neobyčejné zážitky.

Učím v theravádové tradici meditace samatha a satipathana - vipassana, neboli meditace klidu a všímavosti - vhledu, což jsou nejrozšířenější a dle mých zkušeností také nejúčinnější meditace. Lekce bývá rozdělena na čtyři části. Každý týden se posuneme o krůček dál ve schopnosti meditovat:

  • Úvodní instrukce a vedená meditace
  • Teorie a praktické tipy pro překonání překážek
  • Samostatná meditace v tichu
  • Otázky a odpovědi, zopakování hlavních poznatků

Proč přijít na kurz ke mně?

Již více než 10 let praktikuji jógu, před třemi lety jsem začal s meditacemi na dech. Učím je od poloviny roku 2014, poté, co jsem se dostal do stavů pohroužení v tradiční buddhistické meditaci samatha a vipassana a přesvědčil se tak, že technika, kterou používám je správná.

Z více než desítky meditačních ústraní, u učitelů různých škol, z množství knih a především časově rozsáhlou každodenní praxí jsem získal znalosti a zkušenosti, které mi umožňují učit nejstarší Buddhovu meditaci co nejjednodušším způsobem bez náboženského obsahu. Musel jsem však projít klikatou cestou (kterou bych vám chtěl ušetřit) a setkávat se s nepřehlednou buddhistickou naukou, abych postupně pronikal do praktických technik meditace. S těmito technikami je ale možné začít rovnou a není třeba být buddhistou či k tomu směřovat. Snažím se vysvětlovat teorii uchopitelnou zdravým rozumem a dávat praktické pokyny k meditaci, podle kterých může každý začít meditovat a měnit svůj život k lepšímu.

Průměrná známka všech hodnocení od účastníků kurzu je 1,5

Odkud a kam tě kurz posunul?

(odpovědi od minulých účastníků)

"Z mlhavé obecné představy o meditaci k jasné a konkrétní technice."

"Na kurz jsem šel s tím že už nějakou meditační zkušenost mám, předpokládal jsem že získám nové poznatky a přiměji se meditovat častěji, pravidelněji, což se povedlo."

"O meditaci jsem uvažovala dlouho, díky kurzu jsem konečně začala. Zatím hledám nejvhodnější čas během dne a formu, abych si z meditace udělala pravidelný denní rituál. To se mi ještě úplně nedaří a některé dny vynechávám. Podstatné pro mě ale je, že jsem začala :)"

"Velmi se mi líbila meditace v chůzi kterou rozhodně budu využívat, dobře jsem pochopil rozdíly mezi meditací samatha a vipassana a jejich účely."

"Základní povědomí jsem jeste pred kurzem mel, ale dozvěděl jsem se spoustu užitečných a praktických informaci, které využívám. Ukázal jsi mi, ze meditace muze byt i zabava a dá se dobre pouzit i pro pracující lid :)"

Termíny konání:

Můžete si koupit první lekci (250 Kč) a nebo rovnou celý kurz (8 lekcí), který stojí 1400 Kč. 

Kurz se bude konat vždy v pátek, od 6.1.17 do 24.2.17 od 18:00 do 19:45. 

Je důležité přijít na první hodinu 6.1. , kde bude vysvětlena nezbytná technika. Na druhé ji ještě zopakujeme a pak lekce navazují volněji, takže je možné v případě potřeby i vynechat. Počítejte také s domácím cvičením, cca 15 minutami pro meditaci každý den.

Co si vzít s sebou?

K meditaci nic nepotřebujete. K dispozici jsou podložky, polštáře k sezení či židle (opravdu není třeba sedět na zemi). Můžete si ráno obléknout takové oblečení, aby vás při sezení na zemi neškrtilo, nebo se na místě převléknout; já osobně to neřeším.

Kapacita kurzu je cca 20 osob a bývá zcela naplněna; pouze část účastníků přijde z Naučmese, takže se zde klidně přihlašte jako jedni z prvních, sami určitě nebudete. Pro další informace pište či volejte.

Těší se na vás Richard Vrdlovec

A na závěr jedno video pro inspiraci:

Doprovodné fotky

20141004-190259-Lotus 7888620-6757140-lotus-schodiste 9675670-20150911-130530-img-5015 5229100-8679930-lotus-ven

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články a informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.